Аденоїди

осмотр лор врача
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

У верхній частині задньої стінки глотки знаходиться носоглоткова мигдалина. Це скупчення лімфоїдної тканини відіграє важливу роль у нашій імунній системі. Але коли її тканини починають розростатися, то утворюють патологічні скупчення – аденоїди. Найчастіше ця патологія зустрічається у дітей 3-7 років, її частка становить близько 30% у дитячій отоларингології. Потім, у підлітковому віці, лімфоїдна тканина у цій галузі починає стоншуватися. Тому аденоїди у дорослих трапляються досить рідко. Розповідаємо, як проявляється це захворювання, і що робити у таких випадках!

Навігація по сторінці:

Причини хвороби

Коли розростаються аденоїди, причини пов’язані з особливостями будови організму. Деякі діти від народження схильні до розростання лімфоїдної тканини в носоглотці. Також цей процес можуть провокувати:

  • часті інфекційні запальні захворювання ЛОР-органів;
  • перенесені вірусні інфекції – грип, кашлюк, кір тощо;
  • ослаблений імунітет;
  • гіпофункція щитовидної залози та інші ендокринні порушення;
  • вплив токсичних речовин та препаратів;
  • переохолодження та опіки носоглотки.

Найчастіше аденоїди у дитини розростаються на тлі частих респіраторних хвороб. Коли носоглотка постійно піддається впливу бактерій, розвивається компенсаторна функція тканин мигдаликів – вони починають розростатися.

Як розвивається та проявляється захворювання

У отоларингології розрізняють 3 стадії аденоїдів:

  1. Розростання закриває приблизно 1/3 носоглотки, тому особливо перешкоджає диханню, симптоматика мало виявляється.
  2. Збільшена тканина перекриває близько половини носового дихального просвіту, створюючи сильні перешкоди дихання.
  3. Гіпертрофія перекриває майже весь просвіт від верху носоглотки до нижньої носової раковини. Дитина практично не може дихати носом.

Як зрозуміти, що у дитини аденоїди? На ранніх стадіях розпізнати патологію буває складно, її легко переплутати зі звичайною застудою. Але поступово прояви стають явнішими. Коли у малюка розростаються аденоїди, симптоми такі:

  • постійна закладеність у носі – дитина дедалі частіше дихає ротом;
  • хропіння ночами та неспокійний сон;
  • виділення слизу з носа;
  • зниження слуху;
  • підвищена стомлюваність, погана концентрація уваги;
  • зміна голосу – він стає гнусовою та монотонною.

Дуже важливо вчасно помітити ознаки аденоїдів та звернутися до ЛОР лікаря. Якщо згаяти час, то можливі серйозні ускладнення.Аденоиды у детей фото

Ускладнення захворювання

Основним ризиком при розростанні лімфоїдної тканини у носоглотці є її запалення – аденоїдит. Найменша інфекція може спровокувати цю патологію. Запалені аденоїди виявляються яскравою симптоматикою і завдають дитині безлічі мук. Також це запалення може перейти у гнійну форму або поширитись на сусідні тканини. Це може спровокувати фарингіт, ларингіт, пневмонію, отит, заглотковий абсцес та інші серйозні хвороби.

У довгостроковій перспективі збільшені аденоїди у дитини можуть спричинити такі ускладнення:

  • Деформація лицьового скелета – нижня щелепа відвисає, очі стають витріщеними, викривляється носова перегородка, порушується прикус.
  • Кондуктивна приглухуватість – тканини, що розрослися, перекривають гирла слухових труб, порушують вентиляцію середнього вуха і провідність звуків.
  • Деформація грудної клітки – через частого та поверхневого ротового дихання вона виступає вперед, цей дефект називається «курячі груди».
  • Хронічні інфекції ЛОР-органів та нижніх дихальних шляхів – розвиваються через ротове дихання, оскільки повітря не проходить необхідні етапи очищення, зволоження та зігрівання.

Діагностика та лікування

Виявити аденоїди у дітей допомагають риноскопія та фарингоскопія. Також лікар бере у дитини лабораторні аналізи, іноді для уточнення призначає КТ лицьового кістяка з контрастом.

При діагнозі аденоїди у дітей лікування полягає у їх видаленні. Сьогодні, поряд із класичними хірургічними методами, для цього використовуються щадні процедури. Наприклад, кріотерапія дозволяє заморозити тканини, що розрослися, і прибрати їх без болю, крові і розрізів. Такі процедури проводяться у нашому ЛОР-центрі. Запишіться на прийом – наші лікарі оглянуть дитину та підкажуть, як лікувати аденоїди.

Запис на консультацію

    Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
    0 Коментарів

    Залиште відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    *

    Log in with your credentials

    Forgot your details?