Життя з трахеостомою

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Багато дорослих і дітей живе з трахеостомою. Її наявність не заважає людям бути активними і вести насичене професійне і соціальне життя. Вони працюють, щодня розмовляють телефоном і навіть читають лекції.

Дихання для людини – життя. Ми можемо прожити близько місяця без їжі, кілька діб – без води, а без повітря? Дуже недовго, всього кілька хвилин і наслідки можуть бути незворотними.

Навігація по сторінці:

 

Трахеостома дає можливість дихати та жити. Найчастіше показання для цієї операції – це асфіксія (кисневе голодування організму за різних причин).

Люди, які зіткнулися з цією проблемою, знають, що питань виникає багато, а інформації про те, як підвищити якість життя з трахеостомою – вкрай мало.

Трахея (від грецького «tpacheia», дихальне горло) з’єднує бронхи й гортань. Це порожнистий орган проводить повітря під час вдихання-видихання.

Стома (від грецького «stoma», отвір) – штучний отвір, що з’єднує порожнину якогось органу та навколишнє середовище.

Трахеостомія — хірургічне втручання, в ході якого розсікають передню стінку трахеї, створюють стому і вводять до неї канюлю.

Трахеостомічна трубка (канюля) – трубка, з допомогою якої й відбувається дихання, вставляється в стому для її збереження (щоб вона «не затягнулася»). Виготовляється з металу, пластику або силікону. Використовується також для закріплення приладдя, що необхідне для лікування та реабілітації.

Трахеостома тимчасова і постійна

Пацієнти, яким трахеостому ставлять на строк до одного місяця, тобто тимчасово, в реабілітаційний період після операції на гортані, через деякий час повертаються до самостійного дихання і мови. Трахеостомічна канюля видаляється, а отвір самостійно закривається через 2-3 дні.

Якщо ж встановлення трахеостоми потрібне на місяць і більше, то виконують підшивання країв шкіри до слизової оболонки трахеї, утворюючи так звану стійку або постійну трахеостому. Навіть при її наявності існують засоби зберігання мови і відновлення голосу. Людей з таким видом трахеостоми досить багато і цей текст орієнтований на них.

Постійна трахеостома буває канюльною або безканюльною. Що це означає для людини з трахеостомою? У разі канюльної форми треба буде користуватися трахеостомічною трубкою або вона буде не потрібна (безканюльна форма).

Використання канюлі спричиняє пацієнтові деякі незручності. Трубка, як чужорідне тіло, дратує стінки трахеї, викликає хворобливі відчуття і кашель. Але є ряд захворювань, при яких трахеостома функціонує тільки при наявності трубки. Найбільш часто використовувані пристрої складаються з двох частин: зовнішньої і внутрішньої. За канюлею потрібен щоденний догляд, миття та очищення. Якщо при щоденних процедурах самостійно видалити всю конструкцію не виходить, то можливе очищення тільки вкладиша. Час перебування без канюлі потрібно збільшувати індивідуально, спостерігаючи за просвітом стоми.

Сучасна хірургія при операціях на гортані прагне створювати безканюльні трахеостоми. Навколо стоми формується фіброзне кільце і відпадає необхідність в трубці.

Умовно людей з встановленою трахеостомою можна поділити наступним чином:

  • з наявністю просвіту (навіть мінімального) для прохідності повітря вище трахеостоми;
  • з відсутністю можливості проходу повітря в ротову порожнину при пухлинах, видаленій гортані, великих рубцевих змінах.

У першому випадку зберегти голос можна. У залежності від ситуації це може бути шепіт або соціально прийнятний голос.

У другому випадку у деяких пацієнтів можна реабілітувати функцію голосу з допомогою голосоутворювального апарату або голосового протеза, або стравохідної мови.

Екстирпація гортані (ларингектомія) – оперативне втручання, при якому хирургичним шляхом видаляють гортань.

Трахеостомічні трубки

трахеостома фотоІснує два види трахеостомічних трубок — одинарні та подвійні. Останні вважаються найбільш функціональними. Вони мають зовнішню і, відповідно, внутрішню частину, що входить до неї. При необхідності, з метою заміни або очищення, внутрішня трубка легко витягується. Це дуже зручно тоді, коли у людини, наприклад, під час подорожі, відсутня можливість очистити трубку, що засмітилася: вона просто дістане канюлю і замінить її на нову.

У медичній практиці заведено називати трахеостомічні трубки саме канюлями. Фахівці знають, що при використанні внутрішньої трубки пацієнт неминуче зіткнеться з незначною незручністю. Річ у тому, що стінки внутрішньої канюлі будуть звужувати дихальний отвір, проте незначно.

Канюлю вводять в різні порожнини і органи людського організму. На зміну жорстким пластиковим і металевим трубкам, які нерідко призводили до травм, ран, пролежнів і розростанню тканин трахеї та слизової, прийшли силіконові трубки й трубки з м’яких тканин, визнані абсолютно нетравматичними.

На сучасні трубки позитивно впливає навіть температура тіла людини: вони під її впливом стають менш жорсткими. Правда, і тут є істотний недолік. Згадані канюлі заборонено стерилізувати, а використовувати їх багаторазово не можна. У канюль, що покриті сріблом, також є як переваги, так і недоліки. Срібло чудово захищає від бактерій, але не має достатньої м’якості.

Трахеостомічні трубки без манжети

Найпопулярніший і часто використовуваний тип приладу. Найчастіше рекомендуються медиками пацієнтам для носіння в повсякденному житті. Трахеостомічні канюлі без манжети незамінні в тих випадках, коли людина не відчуває труднощів з ковтанням і не потребує штучного вентилювання легенів.

Трахеостомические трубки фотоУ самому низу трахеостомічної трубки з манжетою розташовується повітряний мішечок, а виконує роль насоса з’єднаний з ним клапан. Цей мішечок і називають манжетою; щоб наповнити його повітрям в той момент, коли канюля вже введена в якій-небудь порожнистий орган людського тіла, натискають на клапан.

Цей тип канюль використовується як тимчасова трахеостомічна трубка в післяопераційний період. З його допомогою хворих підключають до спеціального апарату, який може штучно вентилювати легені. З’єднаний з канюлею апарат забезпечує доставку повітря у легені. В цей час манжета, заповнена повітрям, поділяє трахею: одна половина знаходиться над трубкою, а інша — під нею.

Основна функція манжети полягає в запобіганні витоку кисню і створенні могутньої перешкоди, що дозволяє уникнути попадання слини або їжі в легені. Якщо врахувати, що слина, що випадково потрапила в легені, може викликати важку форму пневмонії, то стає зрозумілою неоціненна роль манжети.

Для збереження оптимального тиску в манжеті застосовують манометри, що показують, в який бік – зменшення або збільшення – необхідно відрегулювати тиск. Підвищений тиск в манжеті провокує пролежні, знижений – не дає їй виконувати свої функції. Зазвичай, нормальний тиск складає близько 20-25 мм ртутного стовпа.

Для того, щоб розправити манжету, потрібний тиск, що відповідає тиску кровотоку. Задачу можна вирішити і за відсутності манометра: досить буде роздути манжету так, щоб її можна було з прикладанням невеликого зусилля здавити великим і вказівним пальцями. Якщо після того, як пальці зібрані, манжета приймає первісний вигляд, отже, тиск у нормі. При приєднанні до апарату штучної вентиляції тиск регулюється за допомогою шприца 10 мл, який не дозволить газу виходити з проміжку між манжетою і трахеєю.

Періодично повітряний мішечок, тобто манжету, слід здувати, інакше порушений внаслідок регулярного тиску кровотік у слизовій спричинить появу свищів, що важко гояться, пролежнів або ж з’являться рубці. Не допустити такого результату подій покликані трахеостомічні трубки з двома манжетами. Манжети працюють по черзі, що дає тій зоні трахеї, де манжета сдута, відпочити.

Трахеостомические трубки фото 2Важливо! В роздутому стані повітряний мішечок часто тисне на стравохід, що призводить до утрудненого проходження їжі, тому в обідні перерви манжету слід здувати. Однак пацієнти, що мають бульбарні порушення, можуть зіткнутися з аспірацією — викидом їжі в дихальні шляхи.

Апарат для штучного вентилювання під’єднують до канюлі з допомогою звичайного коннектора 15 мм.

Збільшений тиск манжети на одне місце без перерви може викликати пролежні від трахеостомічних трубок. Про це яскраво свідчить наявність невеликих виразок, а також біль і неприємні відчуття на слизовій і в трахеостомі. Недотримання порад щодо догляду за стомою швидше за все спричинить утворення отворів – фістул.

Увага! Свищ, що з’явився на звороті трахеї, дозволяє їжі проникати безпосередньо в трахею, що вкрай небезпечно. Якщо волога або їжа, яку проковтнули, викашлюється, необхідно приймати екстрені заходи.

Здута манжета може спровокувати проникнення в легені секрету, що зібрався під нею. Щоб запобігти подібного, застосовують трахеостомічні трубки з катетером для медичного відсмоктувача (аспіратора). Використовуючи їх, відсмоктують мокротиння, що накопичується над мішечком, якщо у пацієнта стоїть тимчасова трахеостомічна трубка.

Трахеостомічні трубки з конектором. 15-міліметровий конектор

Трахеостомические трубки с конектором фотоЗа допомогою конектора трубка вологообмінника, так званий «штучний ніс», заглушки, голосові клапани та апарати ШВЛ кріпляться до внутрішнього або зовнішнього краю трахеостомічної трубки. Іншими словами, конектор являє собою перехідник і може бути одним цілим з трубкою або, навпаки, виступати як окрема деталь, при цьому кріпитися до канюлі різними способами.

Якщо використовується невід’ємний 15 мм конектор, то це виключає виникнення деяких проблем. Наприклад, пацієнт, перевертаючись уві сні, може випадково зачепити його, що у випадку, коли він підключений до апарату ШВЛ, досить небезпечно. Крім того, невід’ємний конектор використовувати набагато зручніше.

Трахеостомічні трубки відрізняються за розмірами. Рекомендації щодо розміру та номеру канюлі дає лікар. Виробники й продавці трахеостомічних трубок не тримають споживачів в необізнанності: на їх сайтах представлені каталоги з докладним описом кожної канюлі, її розміру та інших важливих подробиць.

Внутрішній діаметр трубки, що виражається в міліметрах, є основним розміром. Відстань від однієї стінки до іншої позначена як I. D.

У зарубіжних трубок внутрішній діаметр найчастіше тотожний номеру, при цьому в залежності від виробника йдеться про зовнішню трубку, або внутрішню.

Трахеостомические трубки с коннектором фотоБукви O. D. говорять про зовнішній діаметр трубки. Другий параметр перевищує перший на 2-4 см, тому що товщина стінок може змінюватись. Необхідно також враховувати й довжину трубки, яка не завжди вимірюється по зовнішньому боку. Деякі виробники вимірюють її за певною формулою.

Російські компанії присвоюють номери своїм пластмасовим трахеостомічним трубкам іншим чином. Обчислити номер трубки за діаметром можна, використовуючи наведену нижче таблицю.

При необхідності замінити вітчизняну трубку імпортною слід використовувати штангенциркуль з метою вимірювання внутрішнього діаметра трубки і, ґрунтуючись на отриманих даних, здійснити вибір імпортної трубки за характеристикою I. D.

Важливо! Не варто думати, що складності, які виникають у процесі введення, можна усунути шляхом заміни рекомендованої трубки на трубку, яка має стінки меншого діаметру. В іншому випадку пацієнт ризикує зіткнутися з необхідністю збільшення стоми оперативним шляхом. Слід до кінця долати опір: тільки фізична неможливість дає право змінювати трубку на меншу. Природно, про це варто повідомити спеціаліста, що вас лікує.

Таблиці розмірів імпортних трахеостомічних трубок

Ніякої потреби наводити тут подібні розміри немає. Виробники випускають свої трубки серіями, і їх розміри можуть разюче відрізнятися навіть всередині серій. Приміром, трубки Portex Blue Line Ultra і трубки Portex Blue Line мають абсолютно відмінні номери. Допомогу нададуть спеціально складені каталоги, які мають всі виробники, що поважають себе. Замовляючи вироби, ви повинні вказати їх номери в каталозі.

Лінійка для визначення діаметра трахеостомічної трубки

Линейка для определения диаметра трахеостомической трубки фотоЛікуючий лікар, безумовно, професіонал у своїй справі. Але, щоб підстрахуватися, ви повинні зробити вимір отвору трахеостоми або канюлі. Спеціальна лінійка і розмірна таблиця нададуть вам істотну допомогу у вирішенні цього актуального питання. Не нехтуйте порадами щодо користування таблицями й замірами, які часто дають виробники.

Трахеостомічні трубки з фонаційним вікном (фенестровані)

Призначаються для пацієнтів зі збереженими голосовими зв’язками. Якщо повітря може безперешкодно надходити з легенів в порожнину рота, то за допомогою цього приладу хворі набувають можливість говорити. Фонаційне вікно, яке є не чим іншим, як простим отвором, спрямовує повітря від легенів до голосовиків. Вдихнувши, пацієнт прикриває зовнішній отвір, що розташований на кінці трубки, і на видиху вимовляє слова.

Трахеостомические трубки с фонационным окном фотоДля того, щоб людина навчилася синхронізувати дихання, потрібен час, однак згодом ця процедура увійде до розряду природних. Відомі випадки, коли люди з трахеотомічними трубками говорили, перебуваючи в стані сну, а не тільки в періоди неспання.

Важливо! Застосовуючи подвійні трахеостомічні трубки, потрібно слідкувати, щоб вікна були на обох частинах – як на внутрішній, так і ззовні. При недотриманні цієї умови пацієнт розмовляти не зможе.

Важливо! Немає сенсу використовувати такі агрегати при штучному вентилюванні, тому що деякий об’єм повітря неодмінно буде йти повз легенів – в інший бік.

Важливо! Якщо у хворого є труднощі, пов’язані з ковтанням, експлуатація трубок, що мають фонаційні вікна, нераціональна. Через вікно слина з їжею досягають легенів, що загрожує пневмонією.

Не так давно практикувалося самостійне вирізання вікон у пластикових трубках. Самопальні отвори завдавали великої шкоди трахеї, травмували їх або, в кращому випадку, викликали сильне подразнення. І хоча сьогодні все частіше використовують м’які канюлі з інноваційних матеріалів, все одно від виникнення грануляцій не застрахований жоден пацієнт.

Крім цього, присутність великого отвору часто ускладнює введення катетера, що відсмоктує вологу в ході санаційних заходів. Введений катетер не ковзає трубкою вниз, а прагне до отвору. Цього недоліку немає у трубки з кількома невеликими фонаційними вікнами.

Вище згадувалося про існування трубок зі змінними канюлями. Обидві трубки, щоб пацієнт міг мати можливість говорити, повинні бути оснащені вікнами. Деякі пацієнти вночі воліють змінювати внутрішню канюлю з вікном на канюлю без вікна, щоб мокрота могла безперешкодно виходити.

Догляд за трахеостомічною трубкою

Уход за трахеостомической трубкой фотоТакі ознаки, як труднощі з диханням і шуми, повинні насторожити користувача. Необхідно відразу ж виявити причину цього. По-перше, трубку можуть забити слиз і мокрота, по-друге, диханню можуть перешкоджати нарости. У цих випадках трубку необхідно вимити, що не складе труднощів при подвійних канюлях, коли цілком достатньо буде лише вийняти внутрішню частину. При використанні одинарної трубки пацієнт в момент чищення повинен дихати з допомогою трахеостомічного ходу.

Слиз і нарости у трубці істотно зменшаться, якщо періодично проводити нескладні маніпуляції: капати в трубку стерильну рослинну олію кілька разів в день і зволожувати повітря в приміщенні.

Важливо! Утруднене дихання при наявності чистої трубки — тривожний симптом, який вимагає негайного звернення до фахівця. Можливо, в трахеї будуть виявлені рубці, які й перешкоджають нормальному диханню.

Як часто потрібна заміна трахеостомічної трубки

Поглядів на цей рахунок мається багато. Певні фахівці радять зовнішню трахеостомічну трубку раз на тиждень дезінфікувати, а раз на місяць замінювати новою. Такий термін обумовлений тим, що трубку через місяць починає покривати бактеріальний наліт, який стає причиною інфікування і може спровокувати запалення трахеостоми. Звичайно, щомісячна заміна це затратно, але все обумовлюється станом пацієнта та матеріалом трубки. Європейські виробники рекомендують після 2-3 місяців використання робити заміну трубки, незалежно від матеріалу виготовлення – силікон, ПВХ або поліуретан. У пластику більш тривалий термін служби, але дитячі трубки потрібно міняти якомога частіше. Трубки з металу, особливо покриті сріблом, мають тривалий термін служби, але й вони схильні до корозії.

Вставна канюля (це внутрішня трубка, якої може і не бути) змінюється щодня. Якщо цього не робити, високий ризик формування кірок і закупорювання дихальних шляхів.

І основну, і додаткову канюлю можна просто мити мильною водою. Для більш якісного очищення слизу і кірок використовують йоржик. Канюля миється зсередини і ззовні, не забуваючи про крильця. Потім ретельно сушиться.

Важливо! Не можна класти канюлі у щільно закриту тару і пакети – вони придбають огидний запах.

Перед введенням канюлю зазвичай змащують маззю з антибіотиком або гормональним препаратом. Внутрішню канюлю обробляти немає потреби, але можна занурити у розчин фурациліну.

Пов’язка навколо трахеостоми повинна змінюватися щодня, а стрічка, що її закріплює, змінюється 1-2 рази в місяць.

Дезінфекція трахеостомічної трубки

Дезінфікують канюлі під час щотижневої зміни та чищення за допомогою 3% перекису водню, фурацилинового розчину або інших дезінфектантів. Для перекису використовують тільки скляну ємність, замочуючи трубки в розчині на півгодини. Після ретельно промивають їх чистою водою і сушать. Трубки з металу дезінфікувати воднем не можна.

Зміна трахеостомічної трубки (зовнішньої канюлі)

Пластмасова одинарна канюля вводиться перший раз «донизу щитком», після чого акуратно спрямовується безпосередньо до трахеї, при цьому синхронно переводять щиток під фронтальну зону. Зазвичай через 1-2 тижні після проведення операції прохід трахеостоми може зберігати просвіт після вилучення спеціальної трубки кілька днів, час залежить виключно від фізіологічних особливостей каналу. Пацієнти, у яких спостерігається відносна стійкість трахеостомічного каналу, можуть самі проводити процедуру заміни трубки після навчання у лікаря. При введенні канюлі в трахею з’являється кашель, але це природний рефлекс, який вважається нормальним.

Важливо! У деяких пацієнтів канали можуть бути настільки нестабільними (наявність запалення і грануляцій), що після зняття трубки можуть відразу ж змикатися. Тому краще, якщо спочатку кілька замін виконає досвідчений лікар-отоларинголог, оскільки можуть виникнути складнощі з введенням. Якщо з якихось причин пацієнт не може відвідувати лікаря для проведення процедури, можна зберігати просвіт за допомогою медичних інструментів (носового або спеціального дзеркала Кілліана). Такі пристосування дозволять розсунути стінки та запобігти закриттю каналу, поки промивається трубка.

Заміну трахеостомічної трубки поетапно покажемо на прикладі заміни зовнішньої канюлі у дітей

Важливо! Батьки маленьких дітей та інші пацієнти в обов’язковому порядку повинні навчитися правильно і впевнено замінювати канюлю. Крім того, у лікаря отримують рекомендації щодо застосування мазей, які полегшують введення. Батьки повинні навчитися користуватися обтюратором, що дозволить звести до мінімуму неприємні наслідки.

Обтюратор являє собою внутрішню канюлю, обладнану на кінці спеціальним виступом у вигляді краплі. Основною його функцією є захист трахеї, полегшення введення трубки й згладжування її країв.

ВАЖЛИВО! Після того, як буде встановлена зовнішня канюля, обтюратор потрібно відразу ж видалити, з ним пацієнт не зможе дихати.

Найкраще змінювати трубку маленькій дитині обом батькам разом. Один виймає використану канюлю, а другий вставляє нову.

трахеостома у ребенка 1 фотоПідготуйте все необхідне:

  • нову або попередньо очищену трубку;
  • обтюратор;
  • аспіратор-відсмоктувач і одноразовий катетер (якщо потрібно);
  • новий бинт або пов’язку для закріплення;
  • марлевий матеріал для підкладки під канюлю;
  • «штучний ніс» або клапан (в тому випадку, якщо вони використовуються);
  • рушники, стерильні марлеві серветки, палички для чищення вух.

трахеостома у ребенка 2 фотоЗміна трахеостомічної трубки у дитини:

  • попередньо слід ретельно помити руки з використанням мила і висушити;
  • буде не зайвим протерти вимиті руки протибактеріальними засобами або спиртом;
  • дитині необхідно пояснити, що ви зараз будете робити;
  • заздалегідь підготуйте чистий валик, скручений з рушника;
  • покладіть дитину на спину, щоб їй було зручно, валик під голову;
  • надягніть стерильні рукавички;
  • заздалегідь приготуйте відсмоктувач і катетер;
  • нову підв’язку покладіть під шию;
  • розкрийте пакування з новою трубкою і якщо будете використовувати – вставте обтюратор;
  • приберіть з шиї пов’язку або закріплювальну стрічку;
  • впевнено й акуратно вийміть встановлену канюлю;
  • вставити нову трубку;
  • трахеостома у ребенка 3 фотообтюратор відразу слід прибрати (він заважає дихати);
  • пов’язкою закріпіть крильця канюлі. Особливу увагу приділіть підв’язці кінців. Врахуйте, що канюля повинна триматися і не випадати, а зав’язки – не заважати рухам і диханню дитини. Між зав’язками та шиєю повинен проходити палець, але відсутнє зайве вільне місце;
  • якщо потрібно, видаліть рідину аспіратором з трахеостоми;
  • після того як все зробили, заспокойте маленького пацієнта, пожалійте. Варто розуміти, наскільки йому важко: заміна трубки малоприємний захід, і сльози – нормальна реакція на події. Дезінфікують шкіру під крилами та на шиї під пов’язкою 3% перекисом водню. Запалені ділянки можна змащувати вазеліном тонким шаром.

У дорослої людини заміна канюлі здійснюється швидше і простіше, якщо розуміти процес проведення у дитини. Головна відмінність – заміну можна проводити стоячи. Також, для зручності, один кінець пов’язки можна закріпити на канюлі.

Догляд за трахеостомою

Рясне мокротиння, регулярний кашель, часті простудні захворювання безпосередньо впливають на сон і життєвий тонус. Розвивається задишка, втома, тривожний стан, депресія. Життя людини з трахеостомою, а точніше її якість, залежить від дотримання встановлених заходів.

Крім дотримання спеціальних правил гігієни, догляд за стомою складається з двох основних етапів – заміни канюлі (як було описано раніше) і очищенні дихальних шляхів. Остання процедура передбачає відсмоктування слизу та мокроти, що накопичилися. Крім того, догляд за трахеостомою передбачає виконання дій, які в нормальному стані бере на себе носоглотка – підігрівання повітря, його очищення та зволоження.

Проводячи гігієнічні процедури, варто розуміти, що трахеостома, яка вже зажила, не вимагає надмірної стерильності. Більшу увагу варто звернути на стан і якість повітря, оскільки воно проникає прямо в легені разом з пилом і мікроорганізмами. Необхідно слідкувати за шкірою в точках дотику трубки, там часто з’являються потертості, попрілості або пролежні.

Більш скрупульозного догляду вимагає тимчасова трахеостома та незагоєна постійна. У цьому випадку необхідне дотримання абсолютної чистоти. Для догляду за таким пацієнтом необхідно мати:

  • ручне дзеркало;
  • яскравий ліхтарик на світлодіодах;
  •  стерильні серветки.

Очищують шкіру навколо трахеостоми, використовуючи марлеві компреси та інший стерильний матеріал. Як рідину для змочування тампонів можна використовувати фізіологічний розчин. Робити такі компреси рекомендується в 4 етапи кожен день. Для кожного етапу процедури необхідно брати новий тампон.

  • починаємо протирати від 12 до 15 годин (орієнтуємося за годинниковою стрілкою);
  • потім з 12 до 21 години (проти годинникової стрілки);
  • потім з 15 до 18 години за годинниковою стрілкою;
  • з 21 до 18 годин у зворотний бік.

Використовувати перекис водню, якщо немає для цього спеціальних вказівок, не рекомендується. Постійне використання перекису може спровокувати запалення та інфікування. Якщо перекис рекомендований, після обробки протріть ділянку фізіологічним розчином.

Дорослим, у яких шкіра навколо стоми зажила, замість фізіологічного розчину можна використовувати просту кип’ячену воду і звичайні марлеві серветки.

При необхідності лікар може призначити обробляти зону навколо стоми розчином фурациліну. Для цього потрібно розчинити одну таблетку в склянці кип’яченої води.

Після обробки вологими тампонами шкіру треба протирати насухо. Крильця канюлі, якщо вона не змінюється, теж протираються.

Згідно з рекомендаціями, ділянка навколо стоми обробляється маззю, тальком, кремом. Найчастіше призначають мазь на основі цинку, спецпасту Лассара та медичний препарат Стомагезив. Після проведення гігієнічних заходів необхідно під вушка канюлі покласти стерильні серветки, вирізані у вигляді літери «У». Компрес змінюється раз на добу, але при необхідності можна і частіше.

Зволоження повітря, що видихається – це дуже важливий процес. Занадто сухе повітря сприяє подразненню слизової та появі в’язкого мокротиння. Досягається нормальний рівень вологості шляхом:

  • використання зволожувача повітря, а взимку – розвішування вологих рушників на радіаторах або використання ємностей з водою;
  • регулярних інгаляціях з фізіологічним розчином;
  • носіння вологого фартуха;
  • застосування тепловологообмінників або фільтрів «HME».

трахеостома,трубка 2 фотоОбов’язково слід регулярно чистити трахею і бронхи від накопичення слизу (не менше 2-х разів на день, а якщо потрібно – частіше). Для цього слід приймати призначені лікарем медикаментозні препарати для розрідження та виведення секрету. Особливо цей момент важливий для пацієнтів, у яких спостерігається утруднене дихання, а мокрота формується надто густа і в’язка. Занадто сухе повітря сприяє перетворенню секрету на кірки, які згодом відриваються від стінок канюлі та потрапляють в бронхи, перекриваючи їх.

Для розчинення слизу в канюлю закапують від 2 до 5 мг підігрітого розчину харчової соди (одна чайна ложка розводиться в склянці очищеної води). З цією метою може бути також використаний фізіологічний або сольовий розчин. При утворенні занадто густого і в’язкого мокротиння можуть додатково призначити муколітики. Розчиняють препарат (трипсин або хімотрипсин) у фізрозчині. Після закапування необхідно ретельно відкашлятися.

Для запобігання утворення занадто густого мокротиння потрібно дотримуватися режиму гідратації. Це означає, що слід вживати багато питної води або іншої рідини. Важливо також не забувати про те, що алковмісні напої та кава порушують водний баланс, тому від них варто відмовитися. Про вологість повітря ми вже говорили раніше.

Також важлива процедура утеплення повітря, що надходить в трахеостому. Зовнішнє повітря, не зігріте в носоглотці, направляється безпосередньо в легені, що небезпечно розвитком їх запалення. У холодний сезон на вулиці трубку слід ретельно прикривати і уникати глибоких вдихів.

Очищення повітря, що поступає в легені – це ще один важливий момент. У кімнаті з дуже сухим повітрям необхідно вжити всі можливі заходи для збільшення його вологості. У сухому повітрі дуже багато пилу, Для його очищення можна використовувати спеціальні «мийки» і фільтровальні пристрої. На вулиці слід обходити занадто запилені та задимлені ділянки. Для захисту слід закривати стому хусткою.

При постійній трахеостомі потрібно робити спеціальну дихальну гімнастику. Носові проходи – це природні перепони на шляху проходження повітря, тому достатній тиск при диханні через трубку відсутній. В результаті цього з часом група грудних м’язів перестає працювати й легені функціонують не в повну силу. Цю проблему в повній мірі вирішує «штучний ніс», але ті, хто такий пристрій не використовує, повинні регулярно виконувати нескладну, але ефективну вправу. Вона полягає в тому, щоб через коктейльну трубку видихати у склянку з водою (при цьому стома закривається). Тривалість – півхвилини.

Після операції по встановленню трахеостоми потрібно проводити механічне очищення порожнини носа. Вже через кілька тижнів, при відсутності нормального носового дихання, слизова оболонка відмирає і слиз перестає накопичуватися. Але до цього моменту чистити ніс від слизу потрібно з допомогою аспіратора або звичайної клізми.

Санація дихальних шляхів через трахеостому

Санация дыхательных путей через трахеостому фотоПроцедура являє собою видалення слизу, що накопичується в самій канюлі. Це необхідно проводити систематично для полегшення дихання хворого з трахеостомою. Процедуру санації проводять за необхідності, але не варто дуже старатися. Необхідно розуміти, що чим частіше проводиться очищення, тим більше мокротиння накопичується в канюлі. Частота очисних процедур підбирається в індивідуальному порядку з урахуванням особливостей кожного пацієнта. Це буде залежати від того, може чи ні пацієнт самостійно відкашлювати мокротиння.

Головними ознаками, при яких необхідно проведення санації є:

  • поява шумів або бурління в канюлі;
  • неможливість відкашляти мокротиння;
  • поява мокротиння всередині трубки;
  • занепокоєння (особливо у дітей).

Для санації використовуються спеціальні вакуумні насоси. Він являє собою медичний відсмоктувач (аспіратор) з одноразовим катетером. Для санації можна вибрати будь-який медичний аспіратор або відсмоктувач, потужність якого не перевищує 100 мм RT. Вони продаються в спеціалізованих магазинах медтехніки чи аптечних пунктах. Бажано, якщо апарат буде мати регульовану потужність від 80 до 100 міліметрів RT, але для процедури підійдуть і пристрої з нерегульованим тиском в межах встановлених параметрів.

Санаційний катетер – це тонка трубка, одним кінцем приєднана до аспіратора, а іншим опущена крізь канюлю в трахею. Закінчення, яке приєднується до відсмоктувача, обладнане спеціальним «клапаном», який регулює розрядження в катетері. Якщо простіше, то у процесі санації пристрій функціонує безперервно, але краєчок, що вводиться у трубку, вбирає секрет тільки при закритому клапані. Розрізняють кілька видів клапанів, призначених для регулювання вказівним (Fingep tip connector) або великим пальцем (Thumb control connector).

Санация дыхательных путей через трахеостому фотоНаконечник, що опускається в трахею, в залежності від моделі обладнується одним або трьома клапанами, розташованими на торцевій частині та збоку канюлі. Краще використовувати катетери з бічними просвітами, через які виходить слиз. Варто враховувати, що при процедурі очищення катетер витягується неквапливо, обертаючись з боку в бік, для більш повного очищення канюлі.

Категорично забороняється змінювати розмір катетера, підрізати його, згинати. Для санації краще застосовувати катетер напівтвердого типу. Занадто твердий може поранити трахею, а надто м’який буде погано вводитися.

Моделі розрізняються за такими параметрами:

  • довжина трубки;
  • діаметр катетера.

Для зручності користування виробники фарбують катетери в різні кольори. Потрібно підбирати діаметр так, щоб він становив менше половини розміру самої трахеотомічної трубки. Найменша модель пофарбована в білий колір і може не справлятися з в’язкою мокротою. Найпоширенішими розмірами вважаються червоні (18*6 мм) і зелені (14*4,7 мм).

Важливо! Варто запам’ятати, що катетери застосовуються тільки 1 раз, повторне введення може спровокувати занесення інфекції в легені навіть після промивання в дезінфекційному розчині. Рідина, що залишилася, може спровокувати мікроопіки слизової (особливо у дітей).

Важливо! Для санації використовується тільки трубка, не оснащена фонаційним вікном.

Порядок проведення санації

Для правильного проведення процедури необхідно:

  • вимити руки та висушити їх;
  • одягнути стерильні рукавички;
  • повідомити пацієнта про видалення слизу, що має відбутися;
  • відкрити пакування з катетером, але не торкатися ділянки, яка буде вводитися в трахею;
  • під’єднати катетер до насоса і відкрити клапан;
  • увімкнути аспіратор, вибрати тиск;
  • протестувати роботу насоса на склянці води (бажано дистильованої), вологий катетер легше ввести;
  • обережно і впевнено ввести його в трахею на допустиму глибину, не довше так званого «кашльового ефекту» (ця дистанція повинна бути не більше довжини трубки). Останній параметр має визначити лікар з урахуванням індивідуальних особливостей хворого, його зросту і віку;
  • потім потрібно активувати роботу аспіратора шляхом перекривання клапана. Слід враховувати, що припустимий час відсмоктування і перерви між ними повинні становити приблизно 5 секунд. Також стежте за тим, щоб кінець катетера не зачіпав внутрішню частину трахеї під час процедури;
  • після відсмоктування у 2-3 заходи катетер повільно й акуратно виймається шляхом обертання між пальцями. Під час вилучення відсмоктувач активується для збору слизу зі стінок канюлі;
  • після проведення процедури бажано забезпечити хворому вдихання повітря з підвищеним вмістом кисню;
  • використаний катетер від’єднується і викидається;
  • трубка аспіратора промивається очищеною водою. Обслуговується пристрій відповідно до інструкції.

Трахеостома і діти

Діти, які мають трахеостому, потребують пильнішого контролю, ніж звичайні малюки. З цієї причини необхідно, щоб батьки були підготовлені до всіх нюансів, які можуть їх очікувати при догляді за такими дітьми.

Дуже важливо! Батькам ставиться в обов’язок досконало освоїти техніку заміни канюлі, а крім того, відмінно розбиратися в способах, що передбачені при санації дихальних шляхів. Для цього їм потрібно під наглядом лікаря, природно, – кілька разів особисто провести зміну трахеостомічної трубки.

трахеостома у детей фотоДитина не завжди реально сприймає, що відбувається в критичній ситуації, і висловити свої відчуття їй не завжди під силу, тобто, якщо канюля виявляється забита мокротою, вона просто може загинути. У таких випадках від батьків очікується застосування екстрених заходів, іншими словами, дорослий повинен оперативно витягти трубку і замінити її на нову.

Дитина може несвідомо витягнути трубку або розв’язати зав’язки. При таких ситуаціях знадобиться нова чиста канюля. Про її наявність батьки зобов’язані подбати заздалегідь. Зовсім незайвим виявиться вміння робити штучне дихання. При штучному диханні використовується спеціальна груша, оснащена перехідником. Про подробиці цієї маніпуляції батьки можуть поцікавитися у медперсоналу лікувального закладу.

Про заміну трахеостоми для дітей ми розповідали на попередніх сторінках. В ідеалі її повинні проводити двоє дорослих, причому обом слід підготуватися психологічно, тому що діти відчувають, коли батьки нервують, і також починають хвилюватися. В процесі заміни канюлі слід підбадьорювати дитину спокійними словами.

Санація дихальних шляхів у дітей проводиться практично так само, як і у дорослих пацієнтів. Єдине, на що варто звернути особливу увагу – поведінка дитини, яку дорослому доведеться тримати під пильним контролем. Поясніть дитині, що процедура не спричинить їй болю і приводів для занепокоєння немає.

Катетер повинен бути опущений в трубку, допустимий виступ за кінець становить 1-3 см. Враховуйте такі параметри, як зріст і вік малюка, а при найменших сумнівах намагайтеся консультуватися з лікарем. Після вилучення катетера потрібно звертати увагу на кількість, колір і запах виділень. Якщо ці характеристики різко змінені, зверніться до фахівця.

Завдання батьків – дохідливо пояснити малюкові, що санація може бути пов’язана з блювотними рефлексами, інакше дитина буде поводитися неспокійно і доставить багато клопоту при процедурі.

Між підходами потрібно робити перерви, під час яких маленький пацієнт зможе трохи перепочити – в прямому і переносному сенсі. Слідкуйте за тривалістю аспірації: її тривалість повинна скласти близько 10 хвилин у крайньому разі. Катетер, що був у використанні, підлягає обов’язковій утилізації.

Купання дитини – це відповідальний процес, при якому потрібно спостерігати за тим, щоб волога не торкнулася трубки. Само собою, занурювати дитину у воду повністю категорично заборонено, про пірнання також й мови бути не може. Старша дитина може сидіти у ванній, але її голова при цьому має бути закинута. Після миття не можна допускати потрапляння крапель на трубку: промокніть рушником волосся малюка.

Зовсім маленьких дітей миють наступним чином: один з дорослих підтримує плечі дитини рукою і стежить за тим, щоб голова була відкинута назад, а другий в цей час займається безпосередньо миттям. Старі компреси після закінчення процедури видаляються, зони, прилеглі до стоми та фіксатора, висушуються та обробляються, і накладається свіжий компрес.

Важливо. Потрібно викликати лікаря, якщо:

  • температура тіла підвищилася до 38 градусів;
  • спостерігається прискорене або утруднене дихання;
  • мокрота змішана з кров’ю, має зелений або жовтий колір і незвичайний запах;
  • зі стоми або поруч з нею сочиться кров;
  • наявні проблеми при введенні катетера або дитина при цьому відчуває сильний біль.

Трахеостома: корисні пристосування

Будь-які пристосування або товари для покращення існування людей з трахеостомою у нашій країні довгі роки були незапланованими. Фіксацію трахеостомічних трубок виконували за допомогою звичайних нееластичних бинтів, що не дозволяли здійснювати коректування при необхідності.

Для додання цим бинтам хоч якоїсь естетики люди фарбували їх у заварці від чаю, а під трубками, для м’якості, у будь-якої людини з трахеостомою можна було знайти саморобні серветки з марлі, з допомогою яких прагнули захистити стому від пилу і мікробів. Самородки навіть придумали саморобний захист від душа зі старого протигаза!

Сьогодні багато що змінилося. Тепер у пацієнтів з трахеостомою не виникає ніяких труднощів ні з фіксаторами, ні з захистом для душу, у вільному продажу є клапани, фільтри й багато інших пристосувань, що допомагають відчувати себе комфортніше. Одним з найважливіших товарів для людей, у яких є трахеостома, є багатьом знайомий «штучний ніс».

«Штучні носи». Фільтри. Теплообмінники

Трахеостомовані люди навряд чи могли б обійтися без такого цікавого й корисного пристосування, як «штучний ніс». На відміну від звичайних людей, у яких повітря зігрівається і проходить очищення зі зволоженням в носоглотці, у стомованих пацієнтів повітря – в неочищеному стані – відразу прямує в легені. В результаті слизова оболонка, що вистилає бронхи, пересихає і до неї легко може проникнути інфекція.

Фильтры трахеостома фотоГоловна функція теплообмінників полягає в якісній фільтрації вдихуваного хворим повітря, крім цього, повітря штучно нагрівається і зволожується. До приладу входять корпус, виконаний з пластику, і фільтр, який може бути як поролоновим, так і створеним з особливого матеріалу. Зовні фільтр просочується розчином, що фіксує рідину. Фільтр утримує вологу з бактеріями, тому в легені повітря проникає вже повністю відфільтрованим.

Будь-яка людина протягом доби видихає близько 500 мл води, саме вона і бере участь у зволоженні частини фільтра, що розташована всередині. За рахунок того, що при цьому температура фільтра починає відповідати температурі видиху, повітря, що вдихається пацієнтом, при проходженні фільтра автоматично набуває потрібного зволоження. «Штучний ніс» сприяє підвищенню опору видиху, що дозволяє в повну силу використовувати резерви легенів.

Як показує практика, регулярне застосування теплообмінників суттєво впливає на якість життя хворих з трахеостомією в позитивному ракурсі: кашель фактично нівелюється, різко зменшується виділення мокротиння, зникають симптоми загальної стомлюваності. Крім того, користувачі відзначають поліпшення якості сну і зниження кількості респіраторних захворювань.

«Штучні носи» кріпляться до конекторів трахеостомічних трубок. Традиційно конектори мають розмір 15 мм, з його допомогою відбувається приєднання і до канюль, й до апаратів штучного вентилювання легенів. Зрідка застосовують 22 мм конектори, такі прилади потрібні для використання тепловологообмінних касет. Про це мова піде нижче. Деякі виробники випускають такі канюлі, яким не потрібен конектор, тому що вони вже забезпечені перехідником.

трахеостома,фильтры фотоЯкщо не спостерігається надмірного відділення мокротиння, можна не знімати фільтр протягом п’яти діб. Після закінчення цього терміну фільтр втрачає здатність зволожувати та нагрівати повітря, а буде тільки збирати пилові частинки. Значне почорніння фільтра красномовно свідчить про те, що повітря, яке оточує пацієнта – забруднене. Само собою, фільтр у цьому випадку доведеться терміново змінити на новий. Слід також враховувати, що взимку, у вуличних умовах, фільтр буде швидше просочуватися вологою.

У деяких моделей теплообмінників є порт (трубочка, з’єднана з корпусом), завдяки якому до канюлі підключають кисень. Це дозволяє повітрю, минаючи фільтр, зволожуватися і, таким чином, не завдавати шкоди слизовим дихальних шляхів.

Існують великі й маленькі «штучні носи». Тим людям, хто прагне до естетичності, краще вибирати фільтри меншого розміру, однак більші «штучні носи» створюють менший опір повітряним масам, а тому й дихати при їх встановленні стає набагато легше.

Інші моделі оснащуються кришками, що дуже зручно при відкачуванні мокротиння і при санації, тому що немає потреби виймати фільтр. А при відкашлюванні досить просто зняти фільтр, щоб у нього не потрапило мокротиння.

Тим не менш, стандартні теплообмінники мають і ряд мінусів. Приміром, пацієнту буде складно одночасно закривати рукою повітря, що виходить, і говорити, направляючи повітря в зону голосовиків. Щоб розмовляти було комфортно, слід застосовувати Т-подібні фільтри, щоб затискати їх пальцями з обох боків.

трахеостома с фонационными клапанами фотоМожливість безперешкодно говорити надають «штучні носи» з фонаційними клапанами, що мають порти для проникнення кисню і складаються в деяких випадках зі знімних елементів. Якщо порт не використовується, його можна глушити, щоб усунути витік повітря при розмові.

Важливо. Роздута манжетка канюлі й голосовики, які зазнали видалення, при якому не виконано голосове протезування, є протипоказанням для застосування «штучного носа» з фонаційними клапанами. Певні труднощі іноді виникають і в такій ситуації, коли використовується канюля, що не має фонаційного вікна.

Частина користувачів відзначає ще одну незручність при застосуванні тепловологообмінників: «штучний ніс» видається вперед і спричиняє хворому деякий дискомфорт. Зовнішній вигляд при цьому також страждає. Фахівці рекомендують у цих випадках користуватися різними фартухами, які зможуть захистити стому від частинок пилу.

Обов’язковою умовою коректного функціонування фільтра є контроль за оптимальною вологістю. Канюленосій може стежити за цим вдома і на роботі, а при виходженні на вулицю завішувати трахеостому вологою марлею.

Тепловологообмінні касети HME оснащені фільтром з схожого зі поролоном матеріалу і вважаються не такими ефективними, як «штучні носи». Вони гірше фільтрують і зволожують повітря, мають велику вартість, щоправда, набагато менші за габаритами, ніж «штучні носи». Найчастіше ці касети використовуються людьми, що не носять канюлі. Застосовуються частіше укупі з фонаційними клапанами.

Фонаційні клапани (розмовний клапан)

Фонационные клапаны фотоЗавдяки цьому пристосуванню пацієнти можуть вдихати, використовуючи трахеостому, і видихати в зону голосової щілини. Такий клапан дозволяє людям зі збереженими голосовиками та тим, хто має голосові протези, спокійно розмовляти. Це дуже зручно, тому що руки залишаються вільними: нічого прикривати не потрібно. До того ж, людина з трахеостомою не ризикує занести до якого-небудь елементу конструкції інфекцію, якщо на момент розмови її руки не відрізняються особливою чистотою.

Хоча випускаються й моделі трахеостомічних трубок, забезпечені унікальними кріпленнями, більшості користувачів все ж доводиться застосовувати традиційні канюлі, до яких клапан прикручується за допомогою 15-міліметрового перехідника. Коли пацієнт не використовує трахеостомічну трубку, клапан закріплюють за допомогою кнопки-кільця або нашкірного конектора, про які буде розказано пізніше.

Важливо! Клапан заборонено використовувати у ситуаціях, при яких пацієнт підключений до апарату для штучного вентилювання легенів.

Конструкція пелюсткового клапана передбачає пластину, що пропускає повітря лише в один бік. Коли людина кашляє, пелюстки починають вивертатися, що дає легким можливість нарощувати нормальний тиск. При цьому, якщо пелюсткові клапани з силікону не виробляють ні найменшого шуму, то такі ж клапани з пластику та металу виробляють характерний звук.

Фіксатори трахеостомічної трубки (шийні стрічки, зав’язки, підв’язки для фіксації трубок, тримачі трахеостомічних трубок)

Фиксаторы трахеостомической трубки фотоКашель і різкі рухи запросто можуть спровокувати ситуацію, при якій зовнішній трубці буде важко втриматися в трахеостомі. Щоб уникнути такої катастрофи й не викликати тим самим небезпеку задухи – асфіксії – застосовують спеціальні тасьми, які надійно фіксують трахеостомічну трубку на шиї.

На всіх канюлях можна знайти так звані «вушка», які потрібні для того, щоб тримати фіксатор. Фіксація трахеостомічної трубки проводиться двома способами: або за допомогою бинта, або з використанням вищезгаданого фіксатора.

Заведено розрізняти фіксатори за способами кріплення та регулювання. Таким чином ці пристосування можуть:

  • кріпитися на шию або приклеюватися в районі грудної клітки;
  • мати різноманітні гачки або липучі стрічки, які кріпляться на саму канюлю;
  • давати людині можливість брати участь у регулюванні довжини та у швидкому розстібанні пристосувань.

Фиксаторы трахеостомической трубки 2 фотоХтось із пацієнтів віддають перевагу використовуванню бинтів, а не фіксаторів насамперед з причини економії. Бинти – недорогий матеріал, до того ж, він відмінно пропускає повітря. Бинти накладаються подвійним шаром і зав’язуються одиничним вузлом. Варто, однак, уточнити, що при використанні бинтів необхідно володіти достатньою майстерністю, щоб вузли були міцними та водночас легко розв’язувались під час зміни. Якщо таку науку освоювати не бажано, краще купувати шийні стрічки – зручні в регулюванні, еластичні, приємні на вигляд.

Пластирі-фіксатори трахеостомічних трубок і кнопок (коротких канюль)

Пластыри-фиксаторы трахеостомических трубок фотоЦе пристосування хоч і має вагому перевагу – на шию пацієнта не надягають громіздких конструкцій, а зовнішній вигляд не відштовхує – все одно не є панацеєю, тому що має й недолік. Пластир-фіксатор може серйозно дратувати шкірні покриви. Це одноразовий аксесуар, використовувати його повторно не має сенсу.

Компреси для трахеостоми (пов’язки)

Розташовуються безпосередньо під крильцями трахеостомічної трубки й необхідні для виконання важливих завдань. По-перше, активно вбирають відокремлюване мокротиння, по-друге, є надійним захисником рани від бактерій на етапі встановлення тимчасової трубки, по-третє, зменшують тиск на горло. Крім усього, компреси перешкоджають надмірному подразненню шкіри у випадках, коли людина носить канюлю, не знімаючи.

Простим саморобним варіантом компресу буде марля, яку потрібно попередньо укласти в декілька шарів. До речі, для цього чудово підійде і широкий бинт. Матеріал складають таким чином, щоб вийшов квадрат, і розрізають половину, в результаті чого виріб починає нагадувати штани. Перевагами є низька вартість і відмінні абсорбівні характеристики. Недолік один – такий компрес швидко стає непридатним, його краї стають неакуратними. Після встановлення постійної трахеостомічної трубки більшість пацієнтів відмовляється від носіння компресу.

Компрессы для трахеостомы фотоФабричні компреси для трахеостоми можуть служити користувачеві трохи менше ніж добу – при звичайній кількості виділень їх змінюють один раз на день. Ці пристрої можна умовно розділити на види, враховуючи їх розміри та призначення.

Ділянка навколо стоми відрізняється підвищеною температурою і вологістю, що створює сприятливі умови для концентрації тут великої кількості мікроорганізмів. Завдяки компресам з посрібленим покриттям, які накладають тією стороною, де знаходиться срібло, шкірі забезпечується дезінфекція. Такий компрес не липне до шкіри.

Часті виділення крові та мокротиння вимагають застосування компресів з підвищеною сорбційною здатністю. Вони швидко стабілізують ситуацію і пацієнт позбавляється від дискомфорту.

Коли тиск крилець канюлі стає загрозливим і спричиняє пацієнтові страждання, необхідні компреси для зменшення тиску трубки. З їх допомогою тиск стає меншим, а зі шкіри сходить роздратування.

Захист трахеостоми для прийняття душу

Прийняття ванни або душа може спричинити неприємні наслідки. Тому вкрай важливо запобігти потраплянню води в стому і дихальні шляхи. Навіть якщо пацієнт відмовиться від плавання і пірнання, йому слід остерігатися й випадкових бризок. Стоячи в душі, можна використовувати гнучкий шланг і направляти його виключно нижче стоми. Для більшої безпеки використовують спеціальні пристосування, які прикріплюються до самої трубки, або до шиї людини.

Защита трахеостомы для принятия душа фотоНебезпека! Було б помилкою вважати, що захист для прийняття душу настільки досконалий, що зможе захистити вас навіть в моменти, коли ви захочете поплавати. Навпаки, він буде працювати лише тоді, коли потік води спрямований на вас зверху.

Користувачі часто цікавляться, яким способом використовувати потрібні пристосування і захист, якщо їх стандартне виконання передбачає приєднання до трахеостомічної трубки?

Увага! Ніколи не можна забувати про те, що під час плавання трахеостома не може бути закритою. Човен, що перевернеться на воді, для вас може обернутися непоправними наслідками.

Маски для інгаляцій через трахеостому

Ті люди, у кого є трахеостома, повинні – в силу зрозумілих причин – з заздрісною періодичністю робити інгаляції.

Маски для ингаляций через трахеостому фотоСпочатку слід накласти маску на трахеостому або просто прикласти до неї. Грамотний попередній підбір розмірів маски та небулайзера забезпечить бажаний ефект. Такі маски з допомогою спеціального адаптера застосовують для подавання кисню.

Трахеостомовані користувачі, які проживають на території Європи, можуть придбати особливі інгалятори. Вартість їх, звичайно, занадто висока, і приблизно відповідає ціні держаної машини. Проте основна кількість інгаляторів все ж призначається для дорослих. Діти на сьогодні зможуть скористатися лише насадкою PARI.

Йоржики для чищення трахеостомичної канюлі

Ершики для чистки трахеостомической канюли фотоНе рідше одного разу на добу зовнішню трубку слід виймати та чистити. Йоржик для цієї процедури – річ необхідна. У точках продажу є йоржики для гігієнічних процедур різного розміру і діаметру. Щетина має оптимальну жорсткість, тому немає ризику пошкодити канюлю, навіть силіконову. А деякі для чищення трубок використовують добре відмиті щітки від туші для вій або йоржики для дитячих пляшечок.

Пристосування для людей з трахеостомами без трахеостомічних трубок

У випадках формування стійкої трахеостоми, після консультації у лікаря можна не носити канюлю. Але позаяк до цього всі додаткові прилади кріпилися на трубку, то виникають питання.

Як захистити стому? Чи існують для цього пристосування? І якщо так, то як ними правильно користуватися?

Коротка трахеостомічна канюля або кнопка (клапан, кільце, воронка, розпинка для трахеостоми)

трахеостомическая канюля или кнопка фотоКнопка за своєю функціональністю може повністю замінити стандартну канюлю. Вона не дає стомі зарости, зберігає нерухомість і еластичність трахеального отвору. На неї можна кріпити реабілітаційні апарати, як і на стандартну трубку. Звичайне кріплення – 15 мм і 22 мм, але є можливість використання перехідників в разі необхідності.

Важливо. Розпинку для трахеостоми обов’язково підбирають залежно від розміру отвору. Вона повинна щільно прилягати й не натирати. Виробляються вони різного діаметру і довжини. Підходять не всім пацієнтам, бо багато чого залежить від індивідуальних особливостей форми отвору. При відсутності по краях стоми бортиків і трохи меншого, ніж потрібно, діаметра клапана, кнопка може випадати. Іноді забезпечують звикання до клапана, встановлюючи його на нетривалий час, з поступовим збільшенням. Вночі користуватися короткими канюлями не рекомендується.

Фартухи

Увага! Фартухи можуть ефективно застосовуватися для носіїв канюль.

Випускається великий асортимент товарів, що маскують трахеостому: фартухи, штани, футболки, майки з блискавкою. У таких виробів з внутрішнього боку є багатошарова сітка, яка оберігає дихальні шляхи від грубого пилу і зігріває холодне повітря.

Накладки на трахеостому

Фартуки для трахеостомы фотоРаніше люди з бесканюльной трахеостомою для захисту використовували марлю, складену в декілька шарів, змочували її водою для зволоження – це було не дуже ефективно і не естетично.

У сучасному варіанті виробники пропонують спеціальні накладки. Чим вони гарні:

  • маскують;
  • зволожують;
  • захищають від потрапляння комах, вловлюють пил, зігрівають повітря;
  • допомагають легеням нормально працювати;
  • зручно кріпляться (1-2 липкими смужками);
  • можна підібрати розмір.

Серветки для догляду за трахеостомою

Це засіб особистої гігієни для видалення зі шкіри слизових виділень, пилу і мокротиння. Призначені для очищення від забруднень та створення захисного шару. Безпечні, не містять спирту, виконані з нетканого матеріалу зі спеціальним просоченням.

Пластир-тримач, або нашкірний конектор

Це пристосування для пацієнтів, які не використовують канюлі, що дозволяють кріпити додаткове обладнання: фонаційні клапани, «штучні носи». Пластирі випускаються з роз’ємами 22 мм. Щоб закріпити пристосування діаметром 15 мм, знадобиться додатковий перехідник. Конектори випускаються різної форми та ступеня адгезії клейкої основи.

Пластырь-держатель фотоТримачі можуть не підійти тим пацієнтам, у яких стома має неправильну або сильно деформовану форму. У подібних випадках рівномірного і щільного прилягання досягти не вдасться. Високу вартість також можна віднести до недоліків.

Щоб пластир добре тримався, потрібно виконати ряд простих дій:

  • мильним розчином очистити шкірні покриви навколо отвору і насухо протерти;
  • розігріти конектор в долонях;
  • приклеювати, починаючи з нижньої частини. Потім щільно притиснути й розгладити від центру до країв;
  • не напружувати трахею розмовою протягом 5 хвилин для кращого прикріплення до шкіри.

При наближенні кашлю, потрібно зняти всі додаткові прилади з тримача і двома пальцями притримувати його. Також не рекомендується голосно розмовляти при використанні фонаційного клапана.

Тепловологообмінні касети (HME або TBK)

Тим людям, хто не користується трахеостомічноюю трубкою, можна звернути увагу на тепловологообмінники. За своїми функціональними можливостями вони наближаються до «штучних носів» і кріпляться за допомогою конектора. Здебільшого тепловологообмінні касети випускаються розміром 22 мм. Для того, щоб легені працювали на повну силу, необхідний певний опір видиху, оптимальна вологість і температура повітря, що видихається. Створенням цих факторів і займається тепловологообмінна касета.

Тепловлагообменные кассеты фотоПристосування перешкоджає блокуванню стоми одягом або постільною білизною. Як виявили дослідження, при регулярному застосуванні «штучного носа» і тепловологообмінних касет, суттєво зменшується кашель, сон стає більш якісним, відзначаються поліпшення в звучанні голосу, якщо присутній протез, припиняється виділення мокротиння. Тепловологообмінна касета – це одноразовий аксесуар; змінювати її необхідно приблизно раз на добу.

У неї може бути різний опір. Касети з великими порами виконують свої функції не настільки добре, як касети з маленькими порами й рекомендуються в початковий період, коли у людини відбувається звикання до стоми, та при виконанні фізичних вправ.

Нерідко у продажу можна знайти тепловологообмінні касети, забезпечені фонаційними мембранами. У цьому випадку при збережених голосовиках можна говорити, коли палець прикриває касету. Мембрана повністю виключає проникнення повітря.

Позаяк при розмові людина чіпає клапан не завжди вимитими руками, на яких скоріш за все міститься маса бактерій, необхідно відзначити ще одну важливу функцію касети. Вона виконує роль своєрідного бар’єра, який не дає інфікувати дихальні шляхи.

Іноді до касети кріплять фонаційний клапан, роль якого зводиться до автоматичного відкривання стоми на вдиху та її закривання на етапі видиху й при розмові.

Заглушка трахеостомічної трубки

Трахеостому прикривають різними за конструкцією кришками, вони незамінні в тих ситуаціях, коли необхідне відновлення носового дихання, наприклад, щоб перевірити, чи здатна людина використовувати для дихання власний ніс. Перевірка проводиться безпосередньо перед деканюляцією.

Важливо. За подібних обставин повинно бути фонаційне вікно.

Деканюляція

Під час цієї процедур трубку видаляють, а трахеостому закривають і людина переходить на дихання за допомогою природних дихальних шляхів. Захід проводиться під наглядом лікаря і необхідний людям зі сформованою тимчасовою трахеостомою, що мають можливість самостійно дихати та ковтати.

Голосова реабілітація після видалення гортані (ларингектомія)

Голосообразующие аппараты фотоХвилювання людини, якій зробили операцію з видалення гортані, не піддаються опису. Втрата голосу багатьма сприймається як ще більша катастрофа, ніж втрата слуху.

Важливо! Сьогодні напевне є всі шанси навчитися говорити, навіть не маючи голосовиків. Фахівцями розроблено декілька досить дієвих способів, спрямованих на придбання пацієнтом нормальної мови. Держава всіляко сприяє людям, позбавленим голосовиків, у придбанні мовних протезів і голосостворювальних апаратів. Багато тисяч людей прекрасно спілкуються з навколишніми завдяки цим сучасним пристосуванням.

Важливо! Для досягнення бажаного результату знадобиться деякий час. Вчитися розмовляти заново доводиться всім, хто зіткнувся з ларингектомією, і більшість людей цілком задоволені своїми успіхами. Ситуація, яка чекала тих, хто переніс операцію, була набагато гіршою: вони могли лише ворушити губами й найчастіше передавали свої думки, попередньо записавши їх на папері. Треба сказати, що так зване черевомовлення – звуки, які виходять зі шлунка – не надто сприяли спілкуванню. На сьогодні проблему можна вирішити за допомогою голосових протезів і голосостворювальних апаратів. Перший варіант потребує хірургічного втручання.

Стравохідна мова, або черевомовлення

Вражаюче, але навіть не маючи голосовиків і не застосовуючи пристосувань, люди здатні розмовляти. Всі, мабуть, уявляють собі фокусників, які розважають публіку, вимовляючи слова, не відкриваючи рота. Однак людина, у якої відсутні голосовики, не має з цією грою нічого спільного, вона вимовляє приголосні звуки в момент, коли повітря виходить зі стравоходу.

При цьому само повітря заковтується в шлунок, а далі можна згадати про відчуття при відригу і спробувати вимовляти м’які та тверді приголосні. Коли ця наука освоєна, слід поступово додавати до мови голосні букви. Безперечно, навчитися говорити так, щоб вас розуміли, досить непросто, але можливо. Мова, народжена таким незвичайним способом, буде мало схожою на голос людини, але в тому, що навколишні зрозуміють вас, немає ніяких сумнівів. Однак при перенесеному інфаркті, при наявності гіпертонії та непрохідності трахеостоми про такий варіант слід забути: краще скористатися спеціальними пристроями.

Голосостворювальні апарати, електрогортані

Суть дії голосостворювальних апаратів зводиться до заміщення голосу. М’язи шиї рухаються і їх енергію можна перетворити: в період виголошення слова апарат прикладають під вилицю або підборіддя. Незважаючи на те, що моделі нового покоління оснащені регулятором тембру голосу, мова нагадує людську лише віддалено – радше виникає враження, що говорить робот. Однак голосостворювальний апарат, якщо проводити паралелі зі стравохідною промовою, надає промові, безсумнівно, більш високу якість. До того ж навчитися працювати з таким апаратом можна набагато швидше, ніж черевомовити.

Людині, що володіє голосостворювальним апаратом, не знадобиться щорічне хірургічне втручання і щоденне чищення. У порівнянні з трахеостравохідним шунтуванням із застосуванням голосового протеза такий варіант представляється найбільш вигідним і зручним.

Як розмовляти з допомогою голосостворювального апарату

Людина з трахеостомою повинна чітко усвідомити, що розмовляти так, як це було до видалення голосовиків, навіть з апаратом – не вийде. Це дозволить уникнути розчарувань надалі. Однак не слід впадати у відчай – ваше оточення буде вас розуміти, а крім того, ви навіть зможете співати.

При натиснутій кнопці з апарату вилітають звуки, що нагадують торохтіння, при відпущеній кнопці він мовчить. Завдання користувача – навчитися таким чином чергувати тріск з тишею, щоб видавати зрозумілі звуки.

Як це зробити?

  1. Насамперед необхідно знайти місце, з яким буде тісно співпрацювати апарат. Точка знаходиться на шиї, ви можете поекспериментувати та вибрати найбільш зручне місце. Для цього при натиснутій кнопці тримайте апарат біля вилиці або підборіддя. Виберіть ту точку, де звучання апарату буде сильнішим за все по гучності.
  2. Спробуйте багаторазово відкривати та закривати рот. Зверніть увагу на те, як буде посилюватися і заглушуватися звук. Відмітьте ці відчуття і постарайтеся звикнути до них.
  3. Вимовляйте за допомогою губ найпростіші односкладові слова, які прийдуть на розум. Слідкуйте за тим, щоб палець відпускав кнопку всякий раз, коли слово буде мовлене. Щоб надати словам чіткість, використовуйте язик. Знання цих невеликих хитрощів досить, щоб спробувати почати навчання. Не забувайте про важливі аспекти: вибір оптимальної точки на шиї, рот, що з силою відкривається під час вимови слів, виділення слів губами й, звичайно ж, оперативна робота пальця, що керує кнопкою. Фахівці рекомендують починати вчитися говорити, стоячи перед дзеркалом. Так ви швидше зможете пройти навчання і вчасно помітити й виправити помилки, що виникають при вимові. Основна маса користувачів може говорити вже через 2-3 хвилини після початку навчання.

Обережно: шахраї!

До нещастя, на світі існують нечесні компанії, які наживаються на недосвідчених людях. Такі фірми пропонують навчання процесу розмови при застосуванні голосостворювальних апаратів. Шахраї голослівно розповідають про міфічні складнощі, які виникають у людини, що купила пристрій. Насправді зрозуміти всі премудрості можна абсолютно безкоштовно: є співробітники певних компаній, які дистанційно навчать вас навіть у тому випадку, якщо прилад куплений не у них.

Відмінно зарекомендували себе у всьому світі голосостворювальні апарати Romet – надійні, довговічні та доступні.

Romet R 120

Незважаючи на те, що випускається в Сполучених Штатах, має сертифікат, виданий Радою Європи. Апарат працює від звичайних літієво-іонних батарей 9 B, що перезаряджаються. Додаткові інструменти для того, щоб змінити налаштування, не потрібні, бо цей голосостворювальний апарат забезпечений дуже зручними зовнішніми коліщатками, з допомогою яких можна зайнятися регулюванням. Корпус має спеціальний механізм, який запобігає несанкціонованому відкриттю.

Romet R 210

Не завдає користувачеві ані найменшого дискомфорту при використанні. Зручний настільки, що навіть нещодавно перенесена операція не завадить людині повернутися до насиченого життя. У приладі передбачений контроль тону і висоти голосу за допомогою зовнішніх шайб. Апарат здатний відтворювати звуки, максимально наближені до природного людського голосу.

Romet R 310

Пацієнту буде легко адаптуватися після операції завдяки майже натуральному відтворенню голосу. Апарат легко керується і не потребує особливого навчання. На корпусі розташувалися кнопки та коліщатка регулятора гучності. Використовувати пристрій можна двома способами: просто підносити його до гортані або задіяти спеціальну трубку, що має гумовий адаптер, попередньо встановлений в порожнину рота. Другий спосіб рекомендований тим, хто недавно переніс хірургічне втручання.

Romet R 440

Більш мініатюрної моделі голосостворювальних апаратів не існує у світі. Незважаючи на зовсім невелику вагу, оснащена батареями та щільним алюмінієвим корпусом на випадок раптового відкриття. За допомогою регуляторів-коліщат можна контролювати частоту і гучність.

Romet Labex Inspiration

Має сенсорне і слайдерне керування. Має великий частотний діапазон. Термін роботи одного заряду становить близько доби з урахуванням виставлених у налаштуваннях частоти та гучності. У корпус з алюмінію додано ABS-пластик.

Трахеостравохідне шунтування із застосуванням голосового протеза

За допомогою такого оперативного втручання відновлюють втрачені голосові здібності. Операція передбачає формування співустя – шунта. Шунт з’єднує задню стінку трахеї з передньою стінкою стравоходу. У співустя встановлюють клапан, виконаний із застосуванням досить еластичного матеріалу – медичного силікону. Цей пристрій перешкоджає проникненню рідини та їжі в місця, куди вони не повинні потрапляти. Тобто пацієнт з клапаном може бути впевнений, що продукт, що він проковтнув, потрапить саме в стравохід, а не в дихальні шляхи або легені.

Трахеопищеводное шунтирование с применением голосового протеза фотоЯкщо рука пацієнта прикриває клапан в момент видиху, повітря спрямовується з легенів, досягає клапана і надходить в стравохід, змушуючи тим самим слизову оболонку коливатися, а голосовики рухатися.

У 95% прооперованих легко виходить відновлення функцій мови. Відзначається схожість з людським голосом, акустичні характеристики наближаються до традиційної мови. Через невеликий час пацієнтам навіть вдається робити свій голос емоційно забарвленим.

Однак за голосовим протезом доведеться регулярно доглядати. Пацієнт зіткнеться з плановими та позаплановими операціями щодо заміни існуючого протеза. Зазвичай це відбувається раз на рік. Протез – навіть вироблений з найбільш інноваційних матеріалів – все ж залишається для організму чужорідним тілом. Вплив на нього залишків їжі та підвищених температур призводить до вегетації мікроорганізмів. Зазвичай, мова йде про гриби, представників C. albicans, які беруть участь в поступовому руйнуванні силікону й ураженні захисного клапана. Діяльність грибів веде до неприємних наслідків: їжа починає просочуватися в дихальні шляхи.

До уваги. При наявності сильного надсадного кашлю слід негайно викликати лікаря. Кашель виразно свідчить про несправність клапана.

До уваги. Дивовижне поруч: протез від одного і того ж виробника може служити одному пацієнту значно довше, ніж іншому. Вся справа в дбайливому ставленні та належному догляді за пристроєм.

До уваги. Встановлення протеза тягне за собою щорічні операції. Співустя, іншими словами, отвір, не зможе зарости.

Догляд за протезом. Продовження терміну служби

Уход за протезом фотоТермін служби протеза можна легко продовжити, якщо ставитися до нього дбайливо. Не забувайте акуратно очищувати пристрій вранці, ввечері та після вживання їжі. Інструментами для цього вам послужать спеціально розроблені спринцівки та щіточки. Для більшого ефекту іноді можна користуватися протигрибковими засобами.

Спеціальна щіточка. Двічі в день з її допомогою необхідно видаляти з клапана їжу, що накопичилася в ньому, це запобігає розмноженню грибків. Щіточку потрібно ввести в просвіт клапана, але не далі, ніж вказує обмежувач блакитного кольору. Потім ви повинні зробити кілька м’яких обертально-поступальних рухів. Захисний клапан ні в якому разі не можна пошкодити, тому варто виконувати ці операції обережно і уважно. Кожні два місяці щітка підлягає замінюванню, бо поступово на ній скупчуються бактерії.

Спринцівка повинна застосовуватися, як і щіточка, в ранкові та вечірні години та після їди. Гострим кінцем спринцівку вставляють у протез, при цьому в той момент, коли одна рука утримує її в цьому положенні, інша тисне на грушу. В результаті цього заходу залишки їжі, які не змогла видалити щіточка, легко вимиваються. Надлишок води на клапані видаляється теж за допомогою спринцівки.

Медикаментозний вплив на зону протеза для можливого продовження термінів експлуатації

Щоб голосовий протез залишався працездатним якомога довше, лікар може порекомендувати певні процедури. Наприклад, пацієнти часто користуються курсами протигрибкових препаратів або засобами, здатними припиняти відрижку і печію. Останні потрібні, щоб запобігти виділенню кислоти, що негативним чином впливає на протез, змушуючи його передчасно виходити з ладу. Сам протез потребує періодичної обробки проти грибка: про це свідчить й інструкція, складена виробником.

Замена голосового протеза фотоЗміна голосового протеза здійснюється в медичних установах за участю фахівців. За тиждень до операції деяким людям бажано проходити курси протигрибкової терапії. Така превентивна міра допоможе запобігти переселенню на новий протез мікроорганізмів, що окупували той, що відслужив своє.

У ситуаціях, коли старий пристрій зношений настільки, що не може вже затримувати їжу, медики радять використовувати спеціальну заглушку. Вона не допустить потрапляння непотрібних харчових мас у дихальні шляхи. Але варто пам’ятати, що заглушка позбавляє користувача можливості розмовляти.

Реабілітація почуття нюху і смакових відчуттів

Втручання хірургів тягне за собою кілька неприємних для пацієнта моментів. В разі постійної трахеостоми дихати з допомогою носа не є можливим, рецептори залишаються без роботи і, як наслідок, людина перестає чути носом. Те ж саме відбувається зі смаковими відчуттями: в кращому разі вони притупляються. Однак не варто панікувати, оскільки відомі кілька методів та засобів, які повернуть втрачені здібності хоча б на кілька відсотків.

Техніка «ввічливого позіхання»

попробуй воздух на вкус фотоДля часткового відновлення нюху і смаку потрібно зробити так, щоб повітря, насичене ароматами, надходило до порожнини носа. Спробуйте виконати наступну вправу. Наберіть повний рот повітря і з зімкнутими губами розслабте нижню щелепу. Уявіть, що вимовляєте букву «О». Потім відразу ж піднімайте щелепу назад, але не закривайте рота повністю. Здійсніть 5-6 різких рухів, імітуючи жування шматка м’яса, що важко піддається. У результаті порожнина рота виявиться заповненою вакуумом і повітря просочиться в ніс.

Техніка «спробуй повітря на смак»

Маючи можливість видихати носом, пацієнт перекриває стому рукою. Однак цей експеримент дозволяється проводити тільки за наявності у канюлі фонаційних отворів.

Повернути забуті відчуття можна також, вийшовши на вулицю у вітряну погоду. Крім того, допоможе вентилятор. Спробуйте направляти на себе повітряні струмені та відзначайте в свідомості, що відчуваєте.

«Техніка ввічливого позіхання», що чудово показала себе укупі з інтенсивним жуванням, допоможе якоюсь мірою відновити смак. Активні рухи щелепами виштовхують просочене запахами повітря до носових рецепторів. Пам’ятайте, що чим їжа гарячіша, тим швидше її аромат досягає носових пазух.

Складний, але досить результативний метод відновити нюх полягає в застосуванні трубки для підводного плавання.

Штучне дихання через трахеостому

Близькі та друзі трахеостомованої людини просто зобов’язані розуміти, як виконується процедура штучного дихання за допомогою стоми. Траплялося, що при загрозливих обставин люди забували про наявність трахеостоми та намагалися вкачати повітря через рот. Традиційне дихання «рот у рот» в нашому випадку точно не підходить! Ви тільки втратите дорогоцінний час.

Важливо! Повітря вдувати треба через стому. Рука з долонею повинна перекрити і рот, і ніс, а не тільки ніс, як у випадку із звичайними пацієнтами.

Істотну допомогу можуть надати спеціальні пристосування. Маска з силікону і трубка, створені спеціально з цією метою, дозволять ідеально провести штучну вентиляцію.

Слід заздалегідь подбати, щоб під рукою завжди знаходилася хоча б груша, що з’єднується з трубкою допомогою перехідника. Це стандартне пристосування може врятувати людині життя.

Якщо людина зі стомою збирається подорожувати або часто знаходиться в місцях, де її не знають, необхідно мати маску для інгаляцій і друковану інструкцію з малюнками. Тоді непрофесіоналу буде легше зрозуміти, що робити в ситуації, що склалася.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Log in with your credentials

Forgot your details?