Все, що потрібно знати про рак гортані

осмотр врача
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Зі статті ви дізнаєтесь:

 • Чому люди хворіють на рак гортані
 • Як розпізнати симптоми раку гортані
 • Як вилікувати рак гортані
 • Що потрібно для профілактики

Рак гортані і горла – це злоякісне новоутворення, яке формується з клітин слизової оболонки і епітеліальної тканини. У 95% випадків є плоскоклітинною карциномою, але може бути і інших видів – залозистою, базальноклітинною та ін. У 70% випадків локалізується в верхньому відділі гортані, в 28% – в середньому. Нижній відділ гортані злоякісні процеси вражають дуже рідко.

Навігація по сторінці:

Фактори ризику

Коли у людини формується первинний рак гортані, причини зазвичай такі:

 1. Хронічні запальні хвороби горла – ларингіт, фарингіт, ларинготрахеїт
 2. Часте куріння – відноситься до найсильніших факторів ризику, оскільки тютюновий дим викликає злоякісне переродження тканин гортані
 3. Надмірне вживання алкоголю – спирт подразнює слизову оболонку гортані, провокуючи зміни в клітинах
 4. Вживання гострого і солоного, а також занадто холодного і гарячого – провокує постійне роздратування
 5. Вдихання їдких парів, частинок нікелю, азбесту та інших токсичних речовин

Як проявляється рак гортані

При діагнозі рак гортані симптоми спочатку можуть не проявлятися. Але в міру зростання пухлини людина починає відчувати певний дискомфорт:

 • Змінюється голос – стає грубішим, хрипким. Чим більше зростає пухлина, тим слабіше стає голос, і на останній стадії може зовсім зникнути.
 • Виявляється рефлекторний кашель – не знімається муколітиками та іншими місцевими спреями. При запущених формах раку супроводжується виділенням крові.
 • Відчувається чужорідне тіло в горлі, яке порушує процес ковтання. Чим більше пухлина, тим важче хворому проковтнути їжу.
 • Порушується дихання – все частіше людина переживає напади задишки, на пізніх стадіях розвивається стеноз гортані і навіть може виникнути задуха.
 • На пізніх стадіях з’являються загальні симптоми раку гортані – слабкість і стомлюваність, головний біль, різке схуднення, блідість шкіри, порушення сну.

Діагностика

Лікування раку гортаніДіагноз ставить отоларинголог. Пацієнт приходить до нього на прийом, говорить про симптоми і скарги. Якщо підозрюють рак гортані, діагностика проводиться шляхом ларингоскопии. Лікар оглядає гортань спеціальним приладом з гнучким зондом і камерою на кінці. Це дозволяє оцінити стан слизової оболонки, тканин гортані, побачити пухлину, її форму і розміри.

Одночасно з ларингоскопією береться біопсія пухлини і відправляється на гістологію. Лабораторна діагностика під мікроскопом дозволяє розглянути клітини новоутворення, визначити, злоякісне воно, і якого типу.

Статистика захворюваності

Зустрічальність цієї хвороби становить близько 2,6% серед усіх випадків онкології. Ця форма раку займає 1 місце серед злоякісних пухлин голови та шиї. Найчастіше ним хворіють чоловіки старші 65 років.

Скільки живуть з раком гортані

Якщо на ранній стадії виявити рак гортані, прогноз буде сприятливий. У цьому випадку близько 80-90% хворих долають 5-річний рубіж виживання. На більш пізніх стадіях цей показник опускається до 65% і менше.

Скільки живуть з раком гортані, якщо його не лікувати? Більшість людей, які відмовилися від лікування, помирають в 1-й рік хвороби, деякі простягає ще 2-3 роки. Висока смертність від цього захворювання пов’язана з тим, що іноді люди про нього не здогадуються. Адже на ранніх стадіях рак гортані ознаки не дає, а на пізніх його симптоматику можна прийняти за застуду. Тому краще проходити діагностику у ЛОРа щороку, для профілактики.

Як і де лікувати рак гортані

Коли у пацієнта рак гортані, лікування вимагає хірургічного втручання. Його обсяги визначає лікуючий лікар – за результатами обстеження. Одним пацієнтом видаляють частину органу, інші позбавляються його цілком. Життя після такої операції має свої особливості, але при правильній реабілітації його можна зробити комфортним і повноцінним. Іноді після видалення пухлини може знадобитися додаткове лікування – променева або хімічна терапія.

До чого може призвести хвороба

Основний побічний ефект при раку гортані – смерть. Якщо не лікуватися, пухлина росте і залучає до злоякісного процесу все більше тканин. У якийсь момент відбувається виходить із-під контролю, і починають відмовляти життєво важливі органи – легені, серце, печінка.

Як уберегти себе і близьких від раку гортані

Головна умова профілактики – знати про фактори ризику і постаратися їх виключити. Для цього потрібно:

 1. Відмовитись від шкідливих звичок
 2. Правильно харчуватися
 3. Найчастіше гуляти на свіжому повітрі
 4. Вчасно лікувати запальні хвороби ЛОР-органів
 5. При роботі з шкідливими парами захищати дихальні шляхи респіратором
 6. Регулярно перевірятися у отоларинголога

Запишіться на профілактичний прийом прямо зараз!

Запис на консультацію

  Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  0 Коментарів

  Залиште відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  *

  Log in with your credentials

  Forgot your details?