Дисфонія – причини та лікування

Консультация лор врача
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Дисфонія – це порушення звукового голосоутворення, що впливає на якість звучання мови. Може відбуватися з різних причин – фізіологічних, системних, психологічних. Проявляється у вигляді порушення повноцінної фонації, в результаті голос змінює свій ритм, тембр, висоту та інші параметри й втрачає індивідуальність звучання. Дуже важливо вчасно звернути увагу на ці симптоми, адже вони можуть свідчити про серйозні проблеми зі здоров’ям.

Навігація по сторінці:

Причини порушень фонації

Дисфонія може розвиватися на тлі:

 • інфекційно-запальних захворювань глотки та гортані – ларингіту, фарингіту, тонзиліту;
 • ослаблення або перенапруження голосових зв’язок – зокрема, внаслідок тривалого або інтенсивного використання голосу без відповідного відпочинку (публічні виступи, пісні, крик);
 • пухлинних процесів – це можуть бути поліпи, кісти або навіть рак горла (зміни у голосі є однією з характерних ознак злоякісних утворень гортані);
 • травм горла або голосових зв’язок;
 • стресу, тривожності або психічних проблем.

Цей розлад мовлення зустрічається частіше у жінок, ніж у чоловіків. Це пов’язано з тим, що функції гортані залежні від гормонального фону. Отже, при дисбалансі гормонів, пов’язаному, наприклад, з вагітністю, репродуктивними патологіями, клімаксом, можуть виникати порушення фонації.

Дисфонія та рак горла

Доволі розповсюдженою проблемою є дисфонія після раку гортані, який лікували хірургічним шляхом. На ранніх стадіях захворювання операцію можна провести щадно, частково зберігаючи пацієнту цей орган, зокрема, одну з голосових зв’язок. Але голос при цьому змінюється незворотно. Якщо ж людині була проведена ларингектомія (видалення гортані), вона втрачає його повністю. У цьому випадку допомагають ларингофони – це апарати, що генерують звук з м’язових коливань артикуляційних органів, створюючи таким чином електронний голос.

Дисфонія – симптоми та прояви

Патологія проявляється у вигляді:

 • зміни тембру голосу – він може стати матовим, захриплим, шиплячим, грубим, гугнявим або писклявим;
 • складнощі у вимові певних звуків під час усного мовлення – промовляння слів та фраз потребує високої напруги, при чому їх звучання виходить спотвореним;
 • втратою висоти та сили, а у важких випадках повною відсутністю голосу;
 • дискомфортом та біллю під час мовлення;
 • дискоординацією дихання під час мовлення, що може проявлятися у вигляді неконтрольованого дзвінкого кашлю та сміху.

Класифікація порушень фонації

Розлади голосоутворення розрізняють за різними параметрами. Наприклад, за характером порушення зустрічається гіпотонусна дисфонія, коли м’язи голосових зв’язок занадто розслаблені, і гіпертонусна – коли вони знаходяться у сильній напрузі. Також буває спастична дисфонія, при якій м’язи голосових складок мимовільно скорочуються, викликаючи вібрацію та тремтіння голосу.

За етіологією зустрічається:

 1. Органічна дисфонія – зумовлена структурними або фізичними змінами в органах голосового апарату, наприклад, при новоутвореннях або хронічних запальних процесах.
 2. Функціональна дисфонія – спричинена порушенням функціонування голосових зв’язок внаслідок їх перенапруження.
 3. Психогенна – пов’язана зі стресами та психічними розладами.

Дисфонія у дітей

Дисфонія у дітей

В дитячому віці ця проблема може бути викликана вродженими особливостями будови голосового апарату або хронічними запальними патологіями. Також у підлітковому віці голос починає мутувати й змінюється.

Дисфонія – лікування та корекція

Щоб вирішити цю проблему, треба з’ясувати її причини. У цьому вам допоможуть в нашому ЛОР-центрі. Тут можна пройти комплексну діагностику та отримати рекомендації від лікарям. Для відновлення голову можуть використовуватися:

 1. Медикаментозні препарати – застосовуються для лікування запалення чи інших захворювань, що можуть впливати на голос.
 2. Хірургічне втручання – потрібне за наявності структурних проблем у голосових зв’язках, зокрема, вузликах, пухлинах.
 3. Голосова терапія – спеціальні тренування з логопедом для відновлення нормальної фонації. Коли в пацієнта дисфонія, вправи мають бути спрямовані на нормалізацію висоти та сили голосу, зростання витривалості голосового апарату. Комплекс тренувань може включати дихальну гімнастику, логопедичний масаж, артикуляційні вправи та ніші активності.
 4. Психотерапія – призначається у разі психогенних причин патології.

Якщо у вас є симптоми дисфонії, зверніться до фахівців нашого центру. Тут працюють кваліфіковані лікарі, що зможуть провести докладне обстеження та надати вам відповідні рекомендації. У разі, якщо проблему неможливо вирішити лікуванням та корекцією, вони підберуть для вас голосоутворюючий апарат, який буде виконувати функції електронної гортані. Запишіться на консультацію, щоб дізнатися більше.

Запис на консультацію

  Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  0 Коментарів

  Залиште відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  *

  Log in with your credentials

  Forgot your details?