Догляд за трахеостомою

осмотр консультация ЛОР врача
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

З трахеостомою можна жити яскраво та повноцінно – якщо правильно за нею доглядати. Отримайте корисні поради на кожен день – як чистити трубки і міняти канюлі, обробляти шкіру і прибирати слиз. Все, що потрібно знати про догляд за стомою в одній статті!

Навігація по сторінці:

Трахея – це порожнистий орган в формі довгастої трубки, що з’єднує гортань з бронхами. При деяких діагнозах пацієнту призначається трахеостомія – операція, в ході якої передню стінку трахеї розтинають за допомогою поздовжнього або поперечного розтину. В ході процедури формується трахеостома – оперативним шляхом створений свищ, що з’єднує трахею з навколишнім середовищем.

Трахеостома може бути тимчасовою або постійною. Але якою б вона не була, потрібен правильний догляд за хворим. Інакше в отвір проникнуть мікроби, і може розвинутися запалення трахеї. У статті зібрана корисна інформація: що таке трахеостомія, догляд за трахеостомою, правила і алгоритми по догляду.

Спілкування після трахеостомії

Після операції пацієнт повністю або частково втрачає голос. Все залежить від того, як проводилася трахеостомія, її виду та показаннь до накладання. Люди з тимчасової трахеостомою можуть говорити, але зі зміненим голосом або пошепки.

Якщо трахеостомія гортані супроводжувалася видаленням голосових зв’язок – людина не зможе розмовляти природним шляхом. І тоді доводиться шукати альтернативні шляхи. Одним з кращих варіантів вважається електронна гортань. Трахея при цьому не задіяна – людина говорить за допомогою спеціального апарату.

Наслідки операції на трахеї

Крім мови, у пацієнта змінюється механізм дихання. Повітря більше не проходить через ніс, глотку і гортань. Замість цього він безпосередньо надходить в гортань через стому. Пацієнтам, у яких була проведена трахеостомія, ЛОР-лікар рекомендує звернути увагу на такі симптоми:

  • Утруднене дихання
  • Шуми при диханні
  • Скупчення слизу і мокротиння в трубці
  • Підвищена температура

Якщо була виконана трахеостомія, догляд за хворим повинен бути грамотним і регулярним. Тоді ускладнення не страшні.

Реабілітація і повсякденні справи

Коли у людини стоїть трахеостома, догляд за нею складається з 4 процедур:

  1. Очищення трахеостомічної трубки
  2. Заміна канюлей
  3. Очищення шкіри навколо стоми
  4. Санація дихальних шляхів

Трубку виймають і промивають спеціальним розчином від скупчень мокротиння і слизу. Якщо після промивання вона не стала чистою – використовуйте спеціальні йоржик. Найлегше робити це, якщо у пацієнта трахеостома з подвійною канюлею. Якщо трубка одинарна, під час промивання людина дихає за допомогою трахеостомічного ходу. Перед тим, як встановити трубку назад, її дезінфікують перекисом водню або іншим антисептиком.

У тих, кому була зроблена трахеостомія, догляд вимагає періодичної заміни канюлей. Для цього потрібно:

  • стерильний бинт
  • аспіратор
  • обтюратор
  • нова чиста канюля
  • фіксуюча пов’язка

Заміну можна проводити в положенні стоячи, але зручніше буде лягти. Алгоритм такий:

  1. Вимити руки з милом і просушити
  2. Підкласти під голову чистий валик з рушника – якщо міняєте в положенні лежачи
  3. Одягти стерильні рукавички
  4. Прибрати фіксуючу стрічку або пов’язку
  5. Встановити обтюратор
  6. Вийняти стару канюлю
  7. Вставити нову
  8. Прибрати обтюратор
  9. Зафіксувати канюлю
  10.  При необхідності – прибрати слиз і мокроту аспіратором.

Коли у пацієнта встановлена ​​стома, догляд передбачає очищення шкіри навколо неї. Її протирають тампонами, змоченими в фізіологічному розчині. Робити це потрібно 4 рази на день, круговими рухами за і проти годинникової стрілки. Не варто використовувати для цього перекис – він може викликати роздратування і запалення трахеї.

Особливості догляду за дітьми з трахеостомою

Дітям, у яких встановлена ​​стома, догляд за нею проводять дуже обережно. Перед гігієнічними процедурами потрібна підготовка. З маленькими пацієнтами поговорити – пояснити, що зараз буде і попросити лежати спокійно. Промивання і заміна трубки проводиться тільки в положенні лежачи. Після цього варто заспокоїти дитину, заохотити її за витривалість.

Санація дихальних шляхів

Трахею потрібно очищати від слизу 2 рази в день. Роблять це спеціальними препаратами, які закапують в канюлю. Якщо мокротиння багато, його прибирають за допомогою спеціального аспіратора або санаційного катетера. Щоб не допустити скупчення слизу, рекомендується робити інгаляції, зволожувати повітря спеціальними приладами.
Электрогортань

Електрогортань

Люди, які ходять з постійною стомой, не можуть говорити самостійно. Замінити гортань допоможе спеціальний прилад – голосоутворюючий апарат. Він вловлює м’язові коливання і перетворює їх в звуки.

Профілактика трахеостомии

Зазвичай трахеостомию проводять при серйозних травмах, обструкції дихальних шляхів, злоякісних пухлинах гортані. Щоб не допустити цього, рекомендується регулярно перевірятися у ЛОРа, правильно харчуватися, більше бувати на свіжому повітрі і вчасно лікувати хвороби дихальних шляхів.

Можливі ускладнення при трахеостомії

Головний ризик, який несе трахеостомія – ускладнення дихальної системи. Це може бути запалення трахеї, бронхіт або навіть пневмонія. Але якщо правильно організувати догляд, цього не станеться.

Якщо у вас трахеостома – де купити в Києві аксесуари для догляду? У нашому центрі ви зможете отримати консультацію з питань гігієни стоми, також тут можна підібрати корисні пристосування – канюлі, фіксатори, фільтри, накладки і багато іншого!

Запис на консультацію

    Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
    0 Коментарів

    Залиште відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    *

    Log in with your credentials

    Forgot your details?