Мононуклеоз

осмотр пациента
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Серед хвороб ротоглотки особливе місце посідає мононуклеоз. Це вірусна інфекція, що провокує запалення глотки та шийних лімфовузлів, а також вражає печінку та селезінку. Найчастіше зустрічається мононуклеоз у дітей та підлітків, також може вражати і дорослий організм. Без правильного лікування це захворювання може призвести до серйозних наслідків, тому важливо вчасно звернутися по допомогу. Розповідаємо, як його розпізнати!

Навігація по сторінці:

Причини та симптоми мононуклеозу

Захворювання викликається вірусом Епштейна-Барр і передається повітряно-краплинним та контактним шляхом. Ця інфекція відноситься до групи герпевірусів і міститься в слині хворої людини. Вірус небезпечний тим, що, крім запальних процесів, може провокувати злоякісні новоутворення – карциному глотки та лімфому.

Зараження зазвичай відбувається при близькому контакті – наприклад, під час розмови, поцілунку, статевої близькості. Також можна заразитися через спільний посуд, рушники та інші предмети. Інкубаційний період може тривати від 5 до 45 днів.

Коли розвивається мононуклеоз, симптоми такі:

  • першіння та набряклість у горлі;
  • збільшення та почервоніння мигдаликів;
  • біль при ковтанні;
  • набряклість шийних лімфовузлів;
  • загальна інтоксикація – підвищується температура, болить голова, відчувається слабкість та нездужання;
  • гепатолієнальний синдром – розвивається при ураженні печінки та селезінки, жовтіє шкіра та очні білки, темніє сеча, з’являються висипання на шкірі.

У більшості випадків це захворювання за клінічною картиною нагадує тонзиліт, тому його називають моноцитарною ангіною. Але протікає мононуклеоз важче, і наслідки і в нього серйозніші. Тому важливо вчасно звернутися по допомогу.

Особливості перебігу хвороби у різних пацієнтів

Найчастіше захворювання зустрічається у дітей, оскільки вони більше схильні до вірусних інфекцій. При цьому переносять хвороби маленькі пацієнти досить легко – приблизно як нормальну ангіну. Якщо вчасно звернутися до лікаря, то проблем не виникне.

Мононуклеоз у дорослих буває досить рідко, після 40 років практично не трапляється. За правильного лікування хвороба протікає без наслідків. Але для вагітних ця інфекція є особливо небезпечною. Якщо майбутня мати заразиться мононуклеозом, є ризик передати малюкові вірус, що провокує злоякісні процеси. Як і будь-яка інфекція, ця хвороба може призвести до порушень розвитку плода. Тому важливо записатись на прийом до лікаря, щойно ви помітили ознаки патології.

Осложнения

Якщо вчасно не вилікувати мононуклеоз, наслідки можуть бути небезпечними:

Мононуклеоз ускладнення

  • задуху через перекриття дихальних шляхів збільшеними мигдаликами;
  • трахеїт, плеврит, пневмонія – при переході інфекції у нижні дихальні шляхи;
  • тяжкий гепатит – при сильному ураженні печінки вірусом;
  • розрив селезінки;
  • менінгоенцефаліт – при підключенні бактеріальної інфекції та поширенні запального процесу на мозкову оболонку.

Також є ризик злоякісних процесів у глотці та лімфовузлах надалі. Вірус, потрапивши в організм, може не проявитися відразу, а бути присутнім у сплячій формі і з часом спровокувати зростання ракової пухлини горла чи лімфовузлів. При цьому людині доводиться робити операцію та проходити важку реабілітацію.

Лікування

При діагнозі мононуклеоз, лікування найчастіше проводять амбулаторно, пацієнту рекомендують дотримуватися постільного режиму. Не менш важливо відразу відрізнити захворювання від бактеріальної інфекції та інших вірусів. Для цього беруть аналізи крові на атипові мононуклеари та проби з ротоглотки.

Якщо діагноз підтвердився, пацієнту призначають симптоматичні препарати, які полегшують перебіг хвороби. Якщо приєдналася бактеріальна інфекція, додають антибіотики. Якщо є ураження печінки, вводять гепатопротектори та дієту №5.

Профілактика

Найкращим заходом захисту від такого вірусу, як мононуклеоз, була і залишається вакцинація. Вона не тільки допоможе уникнути неприємних симптомів при зараженні, а й знизить ризик злоякісних процесів, які можуть спровокувати вірус. Якщо ж ви не вакциновані, будьте обережні при спілкуванні з хворим, використовуйте захисні маски.

Запис на консультацію

    Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
    0 Коментарів

    Залиште відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    *

    Log in with your credentials

    Forgot your details?