Асфіксія – причини, симптоми, і що потрібно робити

осомтр горла
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Асфіксія – це патологічний стан, за якого людина перестає отримувати достатню для життєдіяльності кількість кисню. У підсумку розвивається кисневе голодування, яке порушує роботу всього організму і може призвести до смерті. Асфіксія може статися з різних причин, наприклад, через припинення надходження повітря до дихальних шляхів, або коли кисень не може потрапити в кров через інші проблеми.

Навігація по сторінці:

Чому відбувається удушення

Якщо в людини розвинулася асфіксія – що це означає, у чому причини? Фактори, що провокують цю проблему, можуть бути легеневими позалегеневими. До першої групи відносять блокування верхніх відділів дихальної системи, через яке повітря не може пройти далі. Це відбувається під час:

  • потраплянні сторонніх тіл, рідини, їжі, блювотних мас;
  • запальних патологіях, що спричиняють стеноз гортані – ларингіті, трахеїті, бронхіті;
  • алергічних реакціях, що спричиняють сильний набряк дихальних шляхів;
  • механічних травмах шиї та горла – здавлювання, удушення, проникаючі поранення;
  • новоутвореннях у гортані та інших дихальних шляхах, які при розростанні заважають повітрю проходити.

Коли розвивається позалегенева асфіксія, причини часто криються в порушенні транспортування кисню в кров. Це відбувається в разі черепно-мозкових травм, інсультів, отруєння чадним газом та іншими токсичними речовинами, порушень кровообігу. Також є така проблема, як асфіксія новонароджених – коли немовля просто перестає дихати без видимих причин.

Види асфіксії

За швидкістю розвитку удушення розрізняють гостру та підгостру асфіксію. Також її класифікують за механізмом виникнення. Основні типи:

  1. Механічна асфіксія – виникає, коли дихальні шляхи звужені, заблоковані або здавлені. Зокрема, одним із її різновидів є странгуляційна асфіксія – здавлювання кровоносних судин, розташованих на шиї, за допомогою зашморгу або удавки.
  2. Травматична – розвивається при закритих пошкодженнях грудини.
  3. Токсична асфіксія – трапляється, коли в кров потрапляють токсичні речовини, що порушують транспортування кисню в кров і спричиняють параліч дихальних м’язів.

Головні ознаки патології

Симптоми асфіксії проявляються у вигляді утрудненого дихання, задишки, кашлю, прискореного серцебиття, блідості, потім синюшності шкіри. Людина стає неспокійною, у неї паморочиться в голові, на пізніших фазах вона може втратити свідомість, з’являються судоми, дихання повністю відсутнє.Асфіксія - причини, симптоми, і що потрібно робити

Наслідки асфіксії

Якщо вчасно не надати людині допомогу, цей життєзагрозливий стан може обернутися гіпоксією. Через тривале кисневе голодування клітини мозку починають руйнуватися, виникають незворотні пошкодження. Якщо вчасно не надати першу допомогу, людина може померти.

Діагностика та лікування удушення

Перша допомога в разі асфіксії – це прочистити дихальні шляхи, звільнити ділянку шиї від одягу, шарфів тощо, забезпечити доступ повітря. Також допомагає штучне дихання і непрямий масаж серця. Важливо одразу ж викликати швидку допомогу – лікарі визначать причину проблеми й усунуть її. Для діагностики застосовують візуальний огляд і пульсоксиметрію.

У разі механічної асфіксії допомагає інтубація і трахеостомія. Також пацієнту можуть ввести препарати, що відновлюють трансфер кисню в кров. Надалі потрібно пройти лікування, що усуває причини проблеми.

Асфіксія і рак горла

Рак гортані може спричиняти напади задухи, якщо пухлина, що розрослася, сильно звужує дихальні шляхи або блокує їх повністю. Якщо ви відчуваєте будь-які труднощі в диханні, запишіться на прийом до ЛОРа. Адже на ранніх стадіях пухлину можна видалити без втрати важливих функцій органу. Якщо ж пухлина новоутворення сильно розрослася, його доводиться видаляти разом із гортанню. При цьому людина втрачає голос, але може надалі розмовляти за допомогою голосоутворювального апарату (електронної гортані). Підібрати його можна в нашому ЛОР-центрі.

Профілактика

Розуміючи, що таке асфіксія, потрібно постаратися уникнути її, наскільки це можливо. У цьому допоможуть поради лікарів нашої клініки:

  • вчасно лікуйте хвороби дихальних шляхів;
  • бережіть горло і шию від травм, потрапляння сторонніх тіл;
  • при роботі з токсичними речовинами на підприємстві використовуйте респіратори;
  • якщо у вас є пухлини в горлі, проконсультуйтеся з лікарем щодо їх видалення – це краще зробити на ранніх стадіях, поки вони не встигли розростися або переродитися в рак;
  • якщо у вас є алергія, носіть із собою антигістамінні препарати для купірування нападу, а також пройдіть курс неспецифічної імунотерапії.

Детальніші рекомендації можна отримати на прийомі у нашого ЛОРа – запишіться просто зараз!

Запис на консультацію

    Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
    0 Коментарів

    Залиште відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    *

    Log in with your credentials

    Forgot your details?