Гортань є важливим органом дихальної системи, що також виконує функцію голосоутворення. Проте, різні захворювання верхніх дихальних шляхів можуть значно вплинути на її стан, знижуючи функціональність і погіршуючи якість життя. Зокрема, серйозну загрозу становлять вірусні інфекції гортані, що спричиняють запалення, дискомфорт і зміну голосу. Вони зазвичай мають сезонний характер та виникають у періоди зниженого імунітету або при епідеміях. Давайте розберемося, як це впливає на роботу гортані та що можна зробити, щоб уникнути ускладнень.
Навігація по сторінці:
Різновиди вірусів, що вражають гортань
Найпоширенішими інфекціями, що атакують цей орган, є вірус грипу та аденовіруси. Вони зазвичай спричиняють гострий запальний процес із раптовим початком симптомів. Крім того, частою причиною запалення в гортані можна назвати риновірус, що починається з носу та за відсутності правильного лікування просувається дихальними шляхами вниз. Також уразити гортань може коронавірусна інфекція COVID-19. Вірусний запальний процес у гортані зазвичай характеризується яскравою клінічною картиною, швидко прогресує та може призвести до серйозних ускладнень.
Як вірусні інфекції впливають на гортань
- Гострий та хронічний ларингіт – запалення слизової оболонки гортані, що проявляється набряком, почервонінням та викликає відчуття сухості та подразнення. Це імунна відповідь організму на інфекцію, що дозволяє створити несприятливі умови для її поширення. Спочатку хвороба перебігає в гострій стадії, та без правильного лікування може перейти у хронічну, яка триває довго й лікується складніше.
- Вплив вірусів на голосові зв’язки – тривале запалення може ослабити голос та змінити його характеристики. В деяких випадках голос може зовсім зникнути. Це пов’язано зі структурними змінами в тканинах голосових зв’язок.
- Дискомфорт у горлі – ларингіт від вірусів зазвичай спричиняє сильний біль, що посилюється при ковтанні. Також людину турбує відчуття стороннього тіла, що може ускладнювати дихання.
Можливі ускладнення
Якщо вчасно не звернутися до лікаря, можуть виникнути негативні наслідки:
- Перехід хвороби в хронічну форму – недоліковані вірусні інфекції здатні спричинити тривалі зміни стану гортані. При цьому кашель та охриплість спостерігаються постійно.
- Хибний круп – ускладнення дихання, що виникає через сильний набряк та звуження просвіту гортані. Це тяжкий стан, що потребує фахової допомоги, оскільки може спричинити кисневе голодування та асфіксію (задуху).
- Бактеріальні ускладнення – до вірусної інфекції може приєднатися ще й бактеріальна, що нерідко призводить до гнійного запалення, що здатне поширитись на інші органи, зокрема нижні дихальні шляхи.
Методи діагностики вірусного запалення гортані
Поставити вірний діагноз може лише отоларинголог. Під час консультації він вивчає скарги пацієнта й аналізує симптоми, щоб попередньо встановити тип інфекції. Далі ЛОР оглядає гортань методом ларингоскопії, що дозволяє оцінити стан слизової оболонки й голосових зв’язок. Для встановлення типу вірусу використовують лабораторні аналізи, для цього в пацієнта беруть мазки з носоглотки або зразки крові.
Лікування вірусних інфекцій гортані
Щоб полегшити стан пацієнта й запобігти подальшому поширенню інфекції використовуються:
- Медикаментозна терапія – зазвичай включає симптоматичні препарати для зняття набряку та знеболення. Це можуть бути лікувальні спреї для горла, драже, полоскання антисептиками. Антибіотики при вірусних інфекціях не діють, лікар може призначити їх лише за умови бактеріальних ускладнень.
- Голосовий режим – варто уникати перенапруження голосу, намагатись не говорити, а під час розмови переходити на шепіт.
- Фізіотерапія та інгаляції – при запаленні гортані корисно дихати над трав’яними настоями та лужними розчинами. Також прискорити одужання допоможуть ультразвукова та УВЧ-терапія.
Крім того, пацієнту рекомендують постільний режим, рясне тепле пиття та зволоження повітря в приміщенні.
Профілактика хвороб гортані
Щоб захистити гортань від вірусів, треба уникати переохолоджень, особливо в ділянці горла, та зміцнювати імунітет. В цьому допоможуть збалансоване харчування, відмова від шкідливих звичок, прийом вітамінів та регулярна фізична активність. Якщо ж ви захворіли, звертайтеся по допомогу до ЛОР-центру. Тут працюють досвідчені лікарі, які знають, як полегшити симптоми хвороби та уникнути ускладнень.
Запис на консультацію