Навігація по сторінці:
Це втручання призначають пацієнтам, в яких виявлена онкологія гортані на початкових стадіях (T1 або T2) або передракові стани, такі як дисплазія високого ступеня. Рання симптоматика в таких випадках включає:
Також показанням може бути доброякісна пухлина гортані, що не піддається консервативному лікуванню.
Органозберігаюча операція на гортані не проводиться при поширенні пухлини за межі переднього відділу органу та наявності метастазів у навколишніх тканинах, прилеглих лімфовузлах та віддалених органах. Крім того, її не рекомендують при:
Перш ніж призначити хірургічне втручання, пацієнта консультує лікар. Він вивчає анамнез та проводить обстеження методом ларингоскопії для візуалізації пухлини. Також поширеними методами діагностики є функціональні тести для оцінки рухливості голосових зв’язок та біопсія фрагменту новоутворення для підтвердження гістології діагнозу. В деяких випадках додатково можуть призначити КТ та МРТ для оцінки глибини поширення пухлини. На підставі отриманих результатів лікар підбирає оптимальне лікування раку гортані.
Сама ж резекція проводиться за такою схемою:
Основна перевага методу полягає в тому, що резекція – це часткове видалення, яке дозволяє зберегти функціональність гортані. Пацієнту зберігають голосові зв’язки, завдяки чому після реабілітації він може вільно розмовляти. Коли проводиться радикальна ларингектомія, орган видаляють повністю, через що людина втрачає природний голос. Саме тому важливо звертатись до лікарів за перших симптомів хвороби та проводити лікування на ранніх стадіях. Це дозволяє провести втручання з меншими обсягами та покращити прогноз після операції.
Сьогодні з’являються нові сучасні технології, завдяки яким значно мінімізується травматичність і крововтрата. Зокрема, це ендоскопічна хірургія, коли замість розрізів доступ отримують через природні отвори. Камера, закріплена на ендоскопі, передає зображення на монітор, забезпечуючи хірургу детальну візуалізацію. Також нерідко використовується лазерне видалення пухлин, що дозволяє діяти з високою точністю, зберігаючи функціональні частини гортані, та одразу коагулювати судини, уникаючи крововтрати.
Будь-яка операція пов’язана з ризиками, тому в деяких випадках резекція горла може призвести до:
Щоб уникнути цих негативних наслідків, слід забезпечити пацієнту належний післяопераційний догляд і дотримуватись рекомендацій лікаря в період відновлення.
Перші дні пацієнт проводить у стаціонарі, за станом його дихальних шляхів та загальним почуттям ретельно спостерігають. Харчування в цей період відбувається через зонд для уникнення навантаження на гортань. Післяопераційна реабілітація зазвичай триває від 4 до 8 тижнів залежно від обсягу втручання та індивідуальних особливостей пацієнта. В цей період рекомендується:
Також варто бути готовим до того, що на відновлення голосу знадобиться деякий час, до того же після операції не рекомендується навантажувати голосові зв’язки. В період реабілітації краще використовувати голосоутворюючі апарати, що замінюють пацієнтові природний голос. Вони вловлюють коливання м’язів шиї та обличчя й перетворюють їх на звук. Це дозволяє вільно спілкуватись та жити активним соціальним життям. Придбати електронну гортань та пройти навчання з її експлуатації можна в нашому ЛОР-центрі. Також ми діагностуємо та консультуємо пацієнтів з раком гортані й допомагаємо визначити, яка їм потрібна ларингектомія – часткова або повна. Зв’яжіться з нами по телефону або через онлайн-форму, щоб записатись на прийом!