Навігація по сторінці:
Вплив аутоімунних захворювань на голосові зв’язки може проявлятися по-різному. Але майже в усіх випадках пацієнт скаржиться на проблеми з голосом.
Найчастіше зустрічається дисфонія як симптом аутоімунних процесів. Голос стає слабким та сиплим, змінюється його тон, втрачається гучність і контрольованість. Також він може стати більш грубим та переривчастим, або взагалі зникнути. Нерідко пацієнти при цьому скаржаться на швидке виснаження голосу під час розмови навіть на короткий період часу.
Ще один типовий прояв аутоімунних патологій гортані – ускладнене дихання або ковтання. Це пов’язано з набряком, що виникає через запалення голосових зв’язок. Також нерідко пацієнти скаржаться на відчуття сухості, поколювання, свербіння або навіть болю в горлі. Це свідчить про ураження слизової оболонки гортані внаслідок аутоімунного захворювання.
Коли пацієнт потрапляє до ЛОРа з цими скаргами, лікар збирає інформацію про симптоми, їх тривалість, а також цікавиться хронічними захворюваннями та сімейним анамнезом. Далі він проводить ларингоскопію для оцінки стану голосових зв’язок, виявлення запалення, набряків або структурних змін. Це візуальний метод дослідження за допомогою спеціальної оптики та підсвітки, що дозволяє детально оглянути структури гортані. Але доволі складність діагностики полягає в тому, що нерідко аутомінунні процеси за проявами схожі на хронічний ларингіт. Щоб їх виявити, необхідно зробити лабораторні аналізи. Тест на антинуклеарні антитіла (ANA), ревматоїдний фактор або специфічні антитіла допоможе виявити природу захворювання.
Для кожного пацієнта з цими патологіями розробляється індивідуальний план лікування. Основним методом вважається медикаментозна терапія аутоімунних хвороб. Пацієнту призначають кортикостероїди для зменшення запалення, а також спеціальні спреї та розчини для зволоження слизової оболонки. Крім того, неможливо переоцінити роль імунної системи у захворюваннях гортані. Тому лікар може прописати імуномодулятори для регулювання її роботи. Також рекомендується перейти на збалансоване харчування, багате на антиоксиданти, та вживати вітаміни A, C, D й Омега-3 жирні кислоти.
При лікуванні аутоімунних хвороб гортані дуже важливий голосовий спокій. Варто уникати перенапруження голосу, щоб знизити ризик його втрати або незворотних змін. Також пацієнтам буває корисна фізіотерапія для відновлення голосу, зокрема електрофорез, ультразвук, фонофорез.
Якщо у вас в анамнезі є аутоімунні захворювання, лікарі радять:
Аутоімунні захворювання можуть серйозно впливати на функцію голосових зв’язок, але своєчасна діагностика та комплексне лікування здатні значно покращити стан пацієнта. Збереження голосу та здоров’я гортані вимагає тісної співпраці з лікарем. Отримати фахову допомогу в цьому питанні можна в нашому ЛОР-центрі. Запишіться на консультацію, щоб дізнатися більше.