Запалення горла (гортані) та можливі ускладнення

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Запалення горла – досить поширена проблема, що зазвичай свідчить про захворювання ЛОР-органів та потребує лікування. Причинами найчастіше стають бактерії та віруси, що вражають слизову оболонку. В результаті розвивається запалення глотки (фарингіт), гортані (ларингіт) або мигдаликів (тонзиліт). Ці патології можуть проявлятися у вигляді сухості та болю в горлі, кашлю, змін у голосі. Важливо вчасно виявляти та лікувати захворювання, щоб уникнути небезпечних наслідків.

Навігація по сторінці:

Причини запалення горла

  1. Бактеріальні інфекції – найчастіше збудниками стають стафілококи й стрептококи.
  2. Вірусні інфекції – грип, аденовірус, ГРВІ тощо.
  3. Алергічні реакції – виникають як імунна відповідь при потрапляплянні на слизові оболонки пилку, шерсті, пилу, пуху, продуктів харчування.
  4. Хімічні подразники – випаровування токсичних речовин, дим, забруднене повітря.
  5. Тютюнопаління та алкоголь – подразнюють слизові оболонки й можуть спричиняти запальні процеси.
  6. Сезонні зміни – зокрема, прохолодна погода та зниження імунітету в осінньо-зимовий період.

Як розпізнати запалення горла

Зазвичай хворе горло дає про себе знати дискомфортом та болем, що посилюються при ковтанні. Також варто звернути увагу на такі симптоми запалення горла:

  • відчуття сухості, першіння та свербіння;
  • зміни голосу – осиплість, охриплість або навіть повна його відсутність;
  • відчуття стороннього тіла в горлі;
  • кашель;
  • ускладнене ковтання.

Загалом, клінічна картина залежить від причини та ступеню тяжкості захворювання. Запущена форма інфекції може призвести до серйозних проблем з диханням та інших негативних наслідків.

Можливі ускладнення при запаленні горла

При відсутності належного лікування запальний процес переходить у хронічну форму, яку доволі складно вилікувати. При цьому відбуваються незворотні зміни в структурі ЛОР-органів. Наприклад, тривале запалення мигдаликів призводить до того, що їх лімфоїдна тканина стає рихлою, в’ялою й втрачає свою функціональність, а в лакунах скупчуються гній та патогенна мікрофлора. Це призводить до постійних рецидивів ангіни та може негативно вплинути на стан загального імунітету. При затяжному фарингіті людину турбує хронічний кашель, стікання слизу по задній стінці глотки, відчуття стороннього тіла в горлі. А тривале запалення гортані провокує зміни в структурі голосових зв’язок, що може призвести до незворотних змін або навіть втрати голосу.

Особливо небезпечним є запалення горла у дітей. Це пов’язано з тим, що дихальний просвіт у них вужче, ніж в дорослих, тому через набряки може розвинутись хибний круп. Він проявляється нападами сильної задишки й потребує негайної медичної допомоги.

Рак горла як одне з ускладнень

Найбільш небезпечними наслідками запальних процесів ЛОР-органів можуть стати онкологічні захворювання. Вони розвиваються на тлі структурних змін у тканинах, що є наслідком хронічного довготривалого запалення. Найчастіше таке ускладнення запалення горла розвивається в людей, які курять і зловживають алкоголем. Злоякісна пухлина може розвинутись у гортані або глотці й проявляється ускладненим диханням, відчуттям стороннього тіла, охриплістю, болем при ковтанні. Через це багато хто приймає рак горла за звичайну застуду й не звертається по допомогу вчасно.

Лікування запалення горла та профілактика

Зазвичай для усунення запальних процесів використовуються антибіотики (у разі бактеріальної інфекції), місцеві протизапальні спреї, полоскання горла антисептичними розчинами. Але призначати їх має виключно лікар – за результатами обстеження та опитування пацієнта.

Для уникнення запальних процесів слід уникати переохолодження, контактів з хворими людьми, паління, а також своєчасно лікувати інфекції та обмежувати вживання алкоголю. Профілактика раку горла включає регулярні обстеження, особливо якщо є хронічне запалення або інші фактори ризику. Цей діагноз потребує хірургічного втручання, в ході якого людині видаляють гортань. Наслідком такої операції (ларингектомії) стає втрата природного голосу, проте людина може продовжувати спілкуватися за допомогою електронної гортані. Також варто пам’ятати, що рання діагностика раку гортані збільшує шанси на одужання та полегшує відновлення після хірургічного втручання.

Якщо вас турбують ознаки запалення горла – не зволікайте, запишіться на консультацію до нашого центру. Тут можна отримати не лише лікування ЛОР-захворювань, але й допомогу з реабілітацією після ларингектомії.

Запис на консультацію

    Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
    admin